Konkurs na fasadę Muzeum nad Wisłą

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie ogłasza konkurs na projekt fasady tymczasowej siedziby Muzeum nad Wisłą. Poszukiwany jest projekt oddający charakter instytucji: „dynamicznie zmieniającej się, odpowiadającej na wyzwania współczesności, elastycznej, realizującej interdyscyplinarne projekty badawcze i wystawiennicze, otwartej na różne publiczności”.

Muzeum nad Wisłą (źródło: materiały prasowe organizatora)

Muzeum nad Wisłą (źródło: materiały prasowe organizatora)

Od marca 2017 roku Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie organizować będzie wystawy w pawilonie ekspozycyjnym, zaprojektowanym przez austriackiego architekta Adolfa Krischanitza, który stanie nad Wisłą, na skwerze im. Stanisława Skibniewskiego „Cubryny”, na przedłużeniu ulicy Lipowej, w pobliżu Centrum Nauki Kopernik i Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Podobnie jak w Berlinie, gdzie budynek ten pełnił funkcję tymczasowej galerii sztuki (Temporäre Kunsthalle), jego fasada zostanie wykorzystana do prezentacji projektów artystycznych o charakterze malarskim.

Konkurs ma na celu wyłonienie projektu charakteryzującego się wyrazistością propozycji plastycznej o ikonicznej sile, który stanie się znakiem rozpoznawczym tymczasowej siedziby Muzeum. Ma on również wpisywać się, czy też pozostawać w intrygującym, dynamicznym dialogu z otoczeniem budynku: nabrzeżem Wisły i sąsiadującymi z Muzeum gmachami instytucji, Centrum Nauki Kopernik i Biblioteką Uniwersytetu Warszawskiego, a także uwzględniać perspektywy budynku z mostu Śląsko-Dąbrowskiego oraz wjazdu do tunelu pod Wisłostradą, nad którym stanie pawilon.

Preferowane będą projekty malarskie, dwuwymiarowe, w wyjątkowych przypadkach konkurs dopuszcza również realizacje zawierające elementy o charakterze przestrzennym, zainstalowane na fasadzie. Projekt może uwzględniać dwie, trzy lub cztery ściany pawilonu.

Projekty oceni komisja składająca się z przedstawicieli środowiska artystyczno–architektonicznego, z udziałem projektanta pawilonu Adolfa Krischanitza. Więcej informacji na stronie Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Konkurs na fasadę Muzeum nad Wisłą
Organizator: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
Termin nadsyłania projektów: do 15 września 2016 roku
Warszawa

Dodaj komentarz