Kolekcja Litawińskich

Od 29 lipca do 11 września w Miejskiej Galerii Sztuki w Zakopanem, zaprezentowana zostanie wystawa malarstwa XIX i XX wieku pt. Aby to piękno służyło innym… z dawnej zakopiańskiej kolekcji Olgi i Tadeusza Litawińskich.

Ludwik Stasiak, „Autoportret” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ludwik Stasiak, „Autoportret” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Pretekstem do zaprezentowania niezwykle cennej kolekcji Olgi i Tadeusza Litawińskich jest przypadająca w tym roku 30. rocznica przekazania jej do Katolickiemu Uniwersytetowi Lubelskiemu. Wybór miejsca prezentacji nie jest jednak przypadkowy. Kolekcja do 1986 roku znajdowała się w zakopiańskiej willi Boży Dar i to właśnie w Miejskiej Galerii Sztuki w 1957 roku odbył się jej pierwszy i jak dotąd jedyny publiczny pokaz.

Tak jak przed 60 laty w Miejskiej Galerii Sztuki w Zakopanem będzie można obejrzeć znakomite obrazy malarzy polskich XIX i XX w., m.in. Stanisława Chlebowskiego, Rafała Malczewskiego, Władysława Jarockiego, Stanisława Kamockiego, Antoniego Piotrowskiego, Władysława Skoczylasa, Włodzimierza Tetmajera, Stanisława Tondosa i Michała Gorstkina-Wywiórskiego. Duży fragment wystawy poświęcony zostanie malarstwu Wojciecha Ottona Flecka, którego obrazy namiętnie gromadził Tadeusz Litwiński.

Za motto wystawy posłużyły słowa wypowiedziane przez Tadeusza Litwińskiego na krótko przed śmiercią: „Pragnę, by to piękno, które stanowiło sens mojego życia, które tak bardzo kocham, służyło innym – a przede wszystkim adeptom i miłośnikom sztuki jako materiał pomocniczy w studiach na Waszej Uczelni”. Sam nie doczekał momentu przekazania całej kolekcji do KUL, a wykonaniem jego ostatniej woli zajęła się małżonka – Olga z Jurkiewiczów Litawińska. Zbiory Litawińskich, zgodnie z wyrażoną wolą, wykorzystywane są na co dzień w edukacji studentów historii sztuki KUL.

Rafał Malczewski „Na Krupówkach w Zakopanem” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Rafał Malczewski „Na Krupówkach w Zakopanem” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Aby to piękno służyło innym… z dawnej kolekcji Olgi i Tadeusza Litawińskich
Kurator: Krzysztof Przylicki
Od 29 lipca do 11 września 2016 roku
Miejska Galeria Sztuki w Zakopanem

Dodaj komentarz