• 2016-07-26

Od-czarować wiklinę

Przedmioty zaprojektowane przez studentów wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i wykonane z wikliny wykazują szczególne właściwości tego tworzywa, ale też odnoszą się do współczesnego stylu życia.

„Od-czarować wiklinę” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Od-czarować wiklinę” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Prace studentów Pracowni Projektowania Alternatywnego na Wydziale Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie przygotowane pod kierunkiem dr Anny Szwai i Piotra Hojdy. Zadaniem postawionym studentom było mądre, proste i nowoczesne wykorzystanie wikliny oraz współpraca z rzemieślnikami. Tradycyjne rzemiosło wyplatania z wikliny było kiedyś popularnym i opłacalnym zajęciem, obecnie te umiejętności odchodzą w przeszłość.

Wiklina jest niezwykłym materiałem. Szybko rośnie, równie szybko można ją zutylizować np. spalić czy po prostu wyrzucić – środowisko ją przyjmie. Odpowiedni splot może uczynić z niej bardzo wytrzymałą konstrukcję. Studenci w ramach wydanego tematu mieli nie tylko dostrzec te szczególne właściwości wikliny i przełożyć je na język projektowy, ale stworzyć takie projekty, które wiklinę czyniłyby elementem współczesnego stylu życia. Na wystawie zobaczymy zatem m.in. sakwy do roweru, torbę na laptopa, nowoczesna lampę.

Od-czarować wiklinę
Autorzy/projektanci: Sebastian Chojkowski, Majusa Fialkova, Ewa Gutek, Ewa Mach, Paulina Nowacka, Kaja Piaskowska, Bartłomiej Ryba, Agnieszka Stawowczyk, Wojciech Szkodlarski
Od 15 lipca do 28 sierpnia 2016 roku
Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie

Dodaj komentarz