• 2016-07-26

Holocaust Survivors Band na Placu Grzybowskim

Holocaust Survivors Band, czyli dwóch ocalałych z Holocaustu polskich Żydów przyjeżdża do Polski po raz pierwszy od czasów II Wojny Światowej, aby zagrać koncert na pl. Grzybowskim w Warszawie. Specjalnym gościem wydarzenia będzie Muniek Staszczyk. Występowi Holocaust Survivors Band towarzyszyć będzie także Warszawska Orkiestra Sentymentalna. Wydarzenie odbędzie się 26 lipca o godzinie 19.00.

Holocaust Survivors Band (źródło: mat. pras. organizatora)

Holocaust Survivors Band (źródło: mat. pras. organizatora)

„To dla nas nadzwyczajne że możemy być zaangażowani w tak ważny i historyczny projekt. To jest pierwszy i niestety ostatni raz kiedy Holocaust Survivors Band będzie grać w Polsce. Nasze pokolenie jest ostatnim pokoleniem, które ma bezpośredni kontakt z Ocalałymi z Holocaustu. Musimy zrobić co w naszej mocy aby być ich świadkami i oddać należny honor” – mówi Jonny Daniels, pomysłodawca i organizator koncertu, a także Prezes Fundacji From the Depths.

„Dla nas, jako największej żydowskiej organizacji w Polsce, to prawdziwy zaszczyt gościć tych wspaniałych polskich Żydów, którzy po raz pierwszy od czasu wojny wracają do Polski. Poprzez piękną muzykę to wydarzenie połączy nas wszystkich i wzmocni naszą misję, jaką jest kreowanie nowego życia Żydów w Polsce.” – podkreślił Artur Hofman Przewodniczący Towarzystwa Społeczno–Kulturalnego Żydów Polskich, które jest głównym organizatorem wydarzenia.

Saul Dreier (90 lat) – perkusista, urodził się w Krakowie, w młodości przeżył trzy obozy koncentracyjne. W jednym z obozów, baraku, w którym przebywał, był także kantor. Dla zabicia czasu, więźniowie stworzyli męski chór, a Pan Dreier, towarzyszył im uderzając dwie łyżki o siebie. Po wojnie Pan Dreier pracował jako wykonawca budowlany w New Jersey.

Reuwen “Ruby”Sosnowicz (86 lat) – urodził się w Warszawie, wojnę spędził ukryty przez polskiego rolnika, śpiąc obok krów. Po wojnie trafił do obozu przesiedleńców w Niemczech, gdzie nabył swój pierwszy akordeon. Po wojnie Pan Sosnowicz pracował jako fryzjer oraz zawodowy muzyk.

Pan Dreier i Pan Sosnowicz nigdy nie zapomnieli o przeszłości. Chcą pamiętac swoje życie w latach młodości zamin pojawił się Hitler. Dla nich muzyka jest katharsis. Holocaust Survivor Band przywołuje słodko-gorzkie wspomnienia z dzieciństwa, ale ponad wszystko jest celebracją życia.

Holocaust Survivors Band wraz z Warszawską Orkiestrą Sentymentalną
26 lipca 2016 roku, godz. 19.00
Towarzystwo Społeczno–Kulturalne Żydów Polskich oraz Fundacja From the Depths
pl. Grzybowski 12
Warszawa

Dodaj komentarz