Znamy zwycięzców konkursu FutuWro

FutuWro, konkurs otwarty, został zorganizowany przez Europejską Stolicę Kultury Wrocław 2016. Nagrodzone projekty zostaną dofinansowane i staną się częścią programu Miasto Przyszłości / Laboratorium Wrocław.

„AReal” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„AReal” (źródło: materiały prasowe organizatora)

FutuWro stanowiło zaproszenie do tego, by wrocławianie otworzyli się na własną wizję przyszłości – regulamin nie narzucał więc żadnych ograniczeń, jeśli chodzi o temat czy formę działania. Ważne było jedynie, by zgłaszane pomysły inspirowały się Wrocławiem jako miejscem, w którym już dziś zobaczyć i dotknąć możemy tego, jak będą wyglądały przyszłe miasta. Miasto Przyszłości / Laboratorium Wrocław ma stać się dla wrocławian platformą aktywności kulturalnych, dzięki którym stworzona zostanie – wspólną, choć różnorodną – wizję przyszłości Wrocławia.

W skład Komisji oceniającej wnioski weszli: Joanna Synowiec (współzałożycielka Stowarzyszenia na rzecz Integracji Społeczeństwa Wielokulturowego NOMADA), Dominika Kawalerowicz (kierowniczka działu programowego Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016), Edwin Bendyk (dziennikarz, publicysta, kurator programu Miasto Przyszłości / Laboratorium Wrocław), Bartek Lis (socjolog, kurator projektów społecznych Muzeum Współczesnego Wrocław) oraz Jan Strycharz (ekonomista, dyrektor programowy Fundacji Warsztat Innowacji Społecznych). Największa ilość punktów jurorzy przyznali projektowi House of Cards / Domek z kart. Jego celem jest stworzenie pierwszej w Polsce jednostki mieszkalnej wybudowanej z materiałów pochodzenia papierowego. Prototyp zakładał będzie możliwość produkcji off-site oraz późniejszego transportu prefabrykowanych elementów na wybrane miejsce. Pomysł jest częścią większego zespołu mieszkaniowego, którego budowa planowana jest w kolejnych latach, jako pierwsza w Polsce i czwarta w Europie konstrukcja permanentna z elementów tekturowych.

Kolejnym wyróżnionym jest projekt FUTU Meeting Club – Klub Przyszłości, który przygotować ma nastoletnich mieszkańców Wrocławia do decydowania o swoim życiu i mieście. Zorganizowane we wrocławskich szkołach Kluby Spotkań spełniać mają funkcję przestrzeni, w której młodzi ludzie będą mogli rozwijać kompetencje komunikacyjne, liderskie oraz autoprezentacyjne, w znaczący sposób wpływające na ich przyszły rozwój zawodowy. Jednocześnie dzięki różnorodnym wydarzeniom organizowanym w Klubie, uczniowie będą inspirowani do kreatywności, innowacyjności i brania odpowiedzialności za szkołę oraz miasto.

Ostatnią propozycją, która wejdzie w skład programu Miasto Przyszłości / Laboratorium Wrocław i zostanie dofinansowana jest aplikacja AReal, pozwalająca zobaczyć i doświadczyć Wrocław w pełniejszy sposób niż można by się tego spodziewać na pierwszy rzut oka. Aplikacja wykorzystywać ma technologie rzeczywistości rozszerzonej (ang. Augmented Reality, w skrócie AR) oraz rzeczywistości wirtualnej (Virtual Reality, w skrócie VR), by pokazać użytkownikowi wymiary miasta, których nie można dostrzec gołym okiem.

Wyniki konkursu FutuWro
Organizator: Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016

Dodaj komentarz