• 2016-07-26

Dekalog Kieślowskiego

Dekalog Kieślowskiego to wystawa zaaranżowana w przestrzeni Pałacu Sztuki w Krakowie. Ta ekspozycja prezentuje twórczość jednego z najwybitniejszych i najbardziej rozpoznawalnych polskich twórców filmowych na świecie.

„Dekalog Krzysztofa Kieślowskiego” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Dekalog Krzysztofa Kieślowskiego” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dekalog Krzysztofa Kieślowskiego to bezprecedensowy w dziejach kinematografii dziesięcioodcinkowy cykl filmów zrealizowanych przez Telewizję Polską oraz kinowe wersje dwóch jego odcinków tj. Krótkiego filmu o zabijaniu i Krótkiego filmu o miłości.

Każda historia cyklu luźno nawiązuje do 10 Boskich Przykazań, ukazując ich uniwersalność poprzez opowieści o ludziach, którym zostają postawione fundamentalne pytania o życiu. Poszczególne historie opowiadane w filmie odpowiadające swoją fabułą treściom niesionym przez kolejne przykazania pokazujemy poprzez niezwykle bogaty materiał ikonograficzny m.in. fotosy, werki i inne archiwalia. Przewodnikiem po wystawie są wypowiedzi nie tylko Reżysera, który mówi o swojej pracy na planie Dekalogu, ale także innych twórców filmu m.in. Krzysztofa Piesiewicza – współautora scenariusza, operatorów, aktorów.

Prezentacja wystawy w Krakowie wiąże się z obchodami rocznic związanych z Reżyserem: w 2016 roku mija 20. rocznica śmierci Krzysztofa Kieślowskiego oraz 75. rocznica jego urodzin.

Dekalog Krzysztofa Kieślowskiego
Organizator: Muzeum Kinematografii w Łodzi
Od 7 lipca do 28 sierpnia 2016 roku
Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych Pałac Sztuki w Krakowie

Dodaj komentarz