Debiut poetycki Dawida Mateusza

Lada dzień w księgarniach pojawi się długo wyczekiwany debiut Dawida Mateusza. Stacja wieży ciśnień to książka dopracowana w każdym aspekcie: zarówno językowo-stylistycznym, jak i obrazowym, konceptualnym. Tom Mateusza, przyjmując metaforę poety, pełni funkcję autorskiej rozgłośni radiowej, dzięki której – jak napisze nie bez ironii – „dowiecie się, jakie nastroje panują w kraju nad Wisłą” albo „co słychać u naszych sąsiadów na Ukrainie”.

Dawid Mateusz, „Stacja wieży ciśnień” (źródło: mat. pras. wydawcy)

Dawid Mateusz, „Stacja wieży ciśnień” (źródło: mat. pras. wydawcy)

Autor w jednym z wywiadów mówił, że :

Książka potrzebuje bohaterów, wewnętrznej fabuły (niekoniecznie linearnej), tła społeczno-politycznego i tła historycznego. Przeważnie są to zasady pisania dobrej prozy, ale moim zdaniem tyczą się w równym stopniu książek poetyckich, co zostało nieco przez poezję, nazwijmy, współczesną, zapomniane. Są to po prostu warunki konieczne, żeby pisana książka miała szansę być książką dobrą.

Zaangażowanie tych tekstów wydaje się oczywiste, ale w Stacji nie tylko polityka (jako pewien rodzaj związków, powiązań, więzi) napędza maszynerię utworów poety. W swoim szkicu Dawid Kujawa i Maja Staśko zwracali uwagę, że idzie tu także o rozpracowanie „relacji miłosnych, przyjacielskich, płciowych, klasowych i gatunkowych: tom Mateusza staje się strukturalnym przepracowaniem pragnienia posiadania”.

Z jednej strony można powiedzieć, że w obrębie najważniejszych zainteresowań Mateusza pozostaje składnia, bowiem to na niej poeta przeprowadza większość operacji rytmizujących, umuzyczniających teksty (powtórzenia, przetworzenia, podmiany). Z drugiej strony natomiast należałoby poszerzyć pole znaczeniowe samego terminu: składnia pojęta szeroko nie ogranicza się tylko do relacji między słowami, a więc do struktur językowych, ale obejmuje również wszystkie inne związki.

Dawid Mateusz urodził się w 1986 roku. Studiował dziennikarstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim, publikował w licznych pismach zwartych i ulotnych. Był jednym z założycieli i animatorów literacko-muzycznej inicjatywy Crossover, w której do muzyki i wizualizacji czytał swoje wiersze. Mieszka w Krakowie. Stacja wieży ciśnień to jedna z piętnastu premier festiwalu Stacja Literatura 21 i dziewiętnasty debiut poetycki, który ukazał się nakładem Biura Literackiego

Dawid Mateusz, Stacja wieży ciśnień
Od 26 lipca 2016 roku
Biuro Literackie

Dodaj komentarz

Sonda

Kolekcjonuję:

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

Konkursy

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR