• 2016-07-25

Joanna D’Arc w STU

26 lipca w Kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Krakowie odbędzie się premiera opery Joanna D’Arc przygotowanej przez Krakowski Teatr Scena STU. Spektakl reżyseruje amerykańska kompozytorka Noa Ain, która jest jednocześnie autorką muzyki oraz libretta. Wydarzenie znalazło się w programie Nocy Cracovia Sacra i jest specjalną propozycją dla uczestników Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

Marzena Lubaszka, „Joanna D'Arc w STU”, fot. Paweł Nowosławski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Marzena Lubaszka, „Joanna D'Arc w STU”, fot. Paweł Nowosławski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Joanna D’Arc to wyjątkowy w repertuarze Teatru STU spektakl, nawiązujący do muzycznych tradycji krakowskiej sceny. Historia francuskiej bohaterki i świętej Kościoła, zaprezentowana zostanie w wyjątkowej formie muzycznego monologu – opery na jeden głos. W opowieści Joanny mieszają się plany czasowe – to, co teraźniejsze i to, co przyszłe. W relację o rozmowie z Aniołami, zwiastującymi Joannie jej powołanie, wplecione są wizje przyszłych wydarzeń – jej walki i męczeńskiej śmierci. Całość stanowi oryginalną osobistą perspektywę spojrzenia na postać Joanny D’Arc – z wydobyciem na plan pierwszy emocji, intensywnych przeżyć samej bohaterki i narratorki – wzbogaconych o wyjątkowy walor muzyczny.

Autorką libretta, kompozytorką i reżyserką spektaklu jest Noa Ain, która przed laty współpracowała już z Teatrem STU. W 1980 roku napisała scenariusz, muzykę i wyreżyserowała widowisko Czas na uwięzi. Opera Joanna D’Arc jej autorstwa miała swą premierę w czerwcu 2000 roku w Angel Orensanz Foundation w Nowym Jorku. Jako Joanna wystąpiła wtedy amerykańska śpiewaczka Trudy Ellen Craney. Wśród innych utworów autorstwa Noy Ain znajdują się: zbiór pieśni Krzesło doskonałe, Pieśń Turkawki, opera Głosy Aniołów (1996), Wyrzutek (1990), Trio (1984).

W krakowskim przedstawieniu w roli Joanny D’Arc wystąpi znakomita sopranistka Marzena Lubaszka. Artystka nagrała kilkanaście płyt CD, m.in. solowe motety w stylu neapolitańskim w ramach cyklu 1000 lat muzyki we Wrocławiu z zespołem Concerto Palatino, dzieła Heinricha Schutza dla holenderskiej wytwórni Brillant Classics z włoskim zespołem Cappella Augustana i klawesynistą Matteo Messori’m oraz Messa Pastorale Franza Xaviera Richtera z Wrocławską Orkiestrą Barokową. Występuje także z grającą na historycznych instrumentach Capellą Cracoviensis i Janem Tomaszem Adamusem.

W przygotowywanej w STU inscenizacji, śpiewowi na żywo towarzyszyć będzie (nagrana i odtwarzana) muzyka instrumentalna w systemie Sensurround (dźwięku „otaczającego”).

Wykonawca – Marzena Lubaszka
Muzyka, libretto, reżyseria – Noa Ain
Inscenizacja – Krzysztof Jasiński
Film/projekcja – Julia Ain-Krupa
Zdjęcia – Tomasz Woźniczka
Montaż – Marek Gajczak
Dźwięk – Piotr Fede
W filmie wystąpiły Tallulah Bradshaw i Marina Mulji

Noa Ain | Joanna D’Arc
26 lipca 2016 roku
Kościół  Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Krakowie
Teatr Scena STU w Krakowie

Dodaj komentarz