Jak zrobić dobre zdjęcie, używając pralki

Tytuł wystawy nawiązuje do projektu do it Hansa Ulricha Obrista z 1994 roku – największej wystawy „w procesie” w historii wystawiennictwa. Ekspozycja ta zbudowana została jedynie ze zbioru instrukcji do wykonania prac najważniejszych światowych artystów, m.in. Mariny Abramović, Tacity Dean, Erwina Wurma, Yoko Ono, duetu Gilbert & George czy Olafura Elliasona.

Maciej Chorąży, bez tytułu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Maciej Chorąży, bez tytułu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Publiczność może zaangażować się w realizację przygotowanych wytycznych, interpretując artystyczne wskazówki i tworząc w ten sposób nowe prace. Poszczególne procedury instruktażowe dają możliwość przeformułowania dzieł sztuki w dowolny sposób nadając indywidualnych cech. Projekt udowadnia, że dzieło sztuki lub wystawa nie muszą być pojedynczym, hermetycznym obiektem czy wydarzeniem. Charakterystyczne dla do it są jego trwałość w czasie i możliwość przywołania instrukcji w dowolnym miejscu, nawet bez wiedzy twórców. W 2013 roku wydana została publikacja do it: the compendium jako uhonorowanie dwudziestu lat istnienia.

Wydawnictwo do it nabiera szczególnego znaczenia w kontekście twórczości Macieja Chorążego. Wybrany przez artystę sposób analizy najbliższego otoczenia skutkuje rzeźbami i obiektami, które każdy może zrobić sam w domu, a pewnie już je kiedyś mniej lub bardziej świadomie wykonał. Pospolitość i nietrwałość obiektów są dowodem na dystans i poczucie humoru artysty, który puszcza oko do odbiorcy, drwiąc z klasycznych struktur świata sztuki.

Maciej Chorąży tworzy instalacje, obiekty ready made i projektuje grafiki. Wspólnie z Agnieszką Klepacką pracuje w duecie artystycznym Bracia, zajmującym się kostiumami i scenografią do przedstawień teatralnych. Artysta podkreśla nietrwałość, marność obszaru materialnego, jednocześnie przenosząc ten obszar w sferę sztuki, swoimi pracami afirmuje codzienność. Dla Chorążego jego własne otoczenie to widowisko, a wręcz realizacja gotowa do wystawienia. Obiekty wyglądają jak bezpośrednio zaczerpnięte z rzeczywistości, ingerencja artysty jest minimalna, często ogranicza się do zatytułowania odkrytego stanu rzeczy. Taka postawa buduje potrzebę ciągłej obserwacji i wrażliwości na wartość symboliczną rzeczy. Artysta często wybiera niereprezentacyjne przypadki w naszej codzienności, jak na przykład w prezentowanej na ekspozycji Leniwej Rzeźbie.

Zarówno prace Chorążego jak i projekt Obrista prezentowane w galerii FWD: wyraźnie nawiązują do popularnego dziś hasła Do It Yourself. Czy może ono realizować się także w świecie sztuki?

Maciej Chorąży, „Kamienie” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Maciej Chorąży, „Kamienie” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Maciej Chorąży – absolwent Wydziału Artystycznego na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Tworzy instalacje, obiekty ready made i grafikę. Wspólnie z Agnieszką Klepacką założył duet Bracia, zajmujący się projektowaniem kostiumów i scenografii teatralnych.

Maciej Chorąży, Jak zrobić dobre zdjęcie używając pralki
Od 16 lipca do 11 sierpnia 2016 roku
Galeria FWD:
Poznań

Dodaj komentarz