• 2016-07-25

Fotografia bez Photoshopa

Od 21 lipca w Galerii Zwiastun Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie można oglądać wystawę fotografii Janusza Jury Odmienne stany rzeczywistości – fotografia bez Photoshopa.

Fot. Janusz Jura (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Janusz Jura (źródło: materiały prasowe organizatora)

Określenie „fotografia niekonwencjonalna” w przypadku Janusza Jury jest jak najbardziej uzasadnione, bowiem wypracował on własną, oryginalną technikę będącą kombinacją fotografii, malarstwa i kolażu. Wykorzystuje przy tym m. in. kawałki potłuczonego szkła, ptasie pióra, farby, piasek, makaron itp., a fotografowane obiekty poddaje różnym procesom jak polewanie, posypywanie oraz zamrażanie. Artysta nie posługuje się Photoshopem, ani innymi programami do obróbki zdjęć. Jego ulubionym motywem fotograficznym są polne strachy, choć tworzy również inne cykle tematyczne (Kwiaty inaczej, Zaczarowana łąka i Inny świat). Na wystawie pokazanych zostanie kilkanaście niekonwencjonalnych prac, reprezentujących różne cykle.

Fot. Janusz Jura (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Janusz Jura (źródło: materiały prasowe organizatora)

Janusz Jura – urodził się w 1962 roku w Trzebini. Jest fotografem-amatorem. W jego dorobku artystycznym odnotować należy sukcesy w postaci udziału w pokonkursowych wystawach fotograficznych, jak m.in. Międzynarodowe Konfrontacje Fotograficzne Tylko Jedno Zdjęcie 2014 (Jarosław, 2014), Międzynarodowy Niekonwencjonalny Konkurs Fotograficzny FOTO ODLOT (Rzeszów 2012 i 2014) oraz wystawę indywidualną w Muzeum-Nadwiślańskim Parku Etnograficznym (Wygiełzów, 2016). Od 2015 roku wraz z bratem Stanisławem tworzą projekt o nazwie Bracia Jura – malarstwo i fotografia niekonwencjonalna, co zaowocowało ich wspólnymi wystawami w Warszawie (Galeria Schody, 2015), w Galerii Wejściówka, w Bibliotece Publicznej im. dr Wł. Biegańskiego w Częstochowie w 2016 roku oraz w Trzebińskim Centrum Kultury  Dwór Zieleniewskich w 2016 roku.

Odmienne stany rzeczywistości – fotografia bez Photoshopa, Janusz Jura 
Od 21 lipca do 28 sierpnia 2016 roku
Galeria Zwiastun, Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie

Dodaj komentarz

Sonda

Kolekcjonuję:

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

Konkursy

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR