Asymetryczna Dama Witkacego

Cykl portretów Eugenii Wyszomirskiej Asymetryczna Dama Stanisława Ignacego Witkiewicza to najnowsza wystawa, na którą zaprasza wrocławskie Centrum Kultury Zamek. Wystawa pasteli Witkacego to prawdziwe święto na cześć artysty – organizatorzy przygotowali szereg wydarzeń towarzyszących ekspozycji, w postaci wykładów, spektakli oraz projekcji filmowych.

Stanisław Ignacy Witkiewicz, „Portret Eugenii Wyszomirskiej” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Stanisław Ignacy Witkiewicz, „Portret Eugenii Wyszomirskiej” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wyjątkowe pastele, fotografie, fragmenty listów Witkacego i uzupełniające ekspozycję wykłady, spektakle oraz projekcje filmowe – tak zapowiadają się najbliższe miesiące we wrocławskim Centrum Kultury Zamek, które postanowiło zorganizować Witkacemu wystawę absolutną.

Za motyw przewodni obrano Asymetryczną Damę, a ściślej mówiąc, portrety Eugenii Wyszomirskiej, która przez lata była obiektem fascynacji Witkacego. Nietypowa uroda i nieregularne rysy twarzy modelki zaowocowały serią portretów, które po jej śmierci zostały przekazane do Muzeum Historii Katowic. Prace bardzo rzadko opuszczają rodzimą galerię, a we Wrocławiu, jak dotąd, nie były jeszcze nigdy prezentowane.

Stanisław Ignacy Witkiewicz, „Asymetryczna Dama” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Stanisław Ignacy Witkiewicz, „Asymetryczna Dama” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Stanisław Ignacy Witkiewicz (1885–1939), jeden z najwybitniejszych polskich twórców XX wieku, po raz pierwszy spotkał Eugenię Wyszomirską latem 1933 roku, spacerując po jednej z warszawskich ulic. Tym, na co malarz zwrócił szczególną uwagę, było uderzające podobieństwo Wyszomirskiej do jego narzeczonej, Jadwigi Janczewskiej, której samobójcza śmierć wywróciła jego świat do góry nogami. W swojej twórczości wielokrotnie nawiązywał do tego traumatycznego przeżycia, a malowanie portretów Wyszomirskiej było pewnego rodzaju próbą powrotu do przeszłości i wskrzeszenia jej na nowo. Efektem tej krótkiej, choć bardzo intensywnej, znajomości z Asymetryczną Damą było powstanie serii portretów.

Asymetryczna Dama,  Stanisław Ignacy Witkiewicz
Od 6 sierpnia do 30 października 2016 roku
Centrum Kultury Zamek we Wrocławiu

Dodaj komentarz