• 2016-07-23

Miasto na Żywo

Od 23 lipca do 27 sierpnia w Gdańsku będzie trwała czwarta edycja cyklu koncertów w przestrzeni publicznej Miasto na Żywo, realizowanych w ramach Galerii Zewnętrznej Miasta Gdańska. W tym roku na Dolnym Mieście zagrają: Band A, Asia i Koty, Hoszpital oraz Popsysze, a także DJ Wika i DJ Czarna, których występ odbędzie się w Nowym Porcie.

„Miasto na Żywo” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Miasto na Żywo” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Cykl Miasto na Żywo realizowany jest od 2013 roku. Ideą koncertów było usytuowanie ich w nietypowych lokalizacjach, na podwórkach, poza murami galerii i sal koncertowych. Do projektu zapraszani są artyści, których występy wzbudzą zainteresowanie zarówno lokalnych mieszkańców, jak i gości z innych części miasta lub osób odwiedzających Gdańsk. Celem akcji jest stworzenie miejsc sprzyjających spotkaniom społeczności lokalnej, ożywienie Dolnego Miasta i Nowego Portu, przełamanie panujących stereotypów, przekonanie przypadkowych odbiorców do sztuki i muzyki współczesnej i zachęcenie ich do częstszego uczestnictwa w wydarzeniach artystycznych.

Band A
Zespół powstał ze spotkania czterech muzyków trójmiejskich, z których każdy to wyjątkowa osobowość artystyczna. Spotkanie to – prawie przypadkowe i bez jakichkolwiek oczekiwań, podczas jednego z sopockich jam-sessions, zaowocowało chęcią wspólnego grania. Ich pierwszy koncert podczas festiwalu Nasiano sunrise został zarejestrowany i tak spodobał się organizatorom, że wydany został w postaci pierwszej płyty zespołu pod egidą Karola Schwarz z Nasiono Records. O tym, jak dobrze odbierani są podczas grania na żywo, może świadczyć fakt, że na pierwszym koncercie promującym to wydawnictwo, sprzedał się cały jego nakład. Muzyka zespołu to wulkan energii i emocji połączony z nietuzinkowym brzmieniem każdego z instrumentalistów. Jest ona wynikiem improwizacji i wspólnych inspiracji muzyków. W skład zespołu wchodzą: Krzysztof Stachura (gitara), Michał Gos (perkusja), Maciek Szkudlarek (bas), Tomasz Gadecki (saksofon). Połączenie awangardy, muzyki alternatywnej, jazzu i rock and rolla sprawia, że zespół nie ma odpowiednika na polskiej i światowej scenie.

Asia i koty
Joanna Bielawska dała się poznać polskiej publiczności w 2012 roku, kiedy to światło dzienne ujrzał jej debiutancki album Miserable Miaow. Zaprezentowała na nim swoje fascynacje piosenkami, akustycznymi melodiami i elektronicznymi wpływami, które razem zbudowały szeroką gamę melancholijnych, ale wyrazistych piosenek. Jako Asia i Koty artystka samodzielnie komponuje wszystkie utwory i gra na gitarze elektrycznej oraz wykorzystuje loopery. To minimalistyczny songwriting, wzbogacony o rozbudowane harmonie i mantryczne powtórzenia. Najważniejszym składnikiem jest głos – przejmujący, czysty i dojrzały.

W muzyce Bielawskiej uwagę zwraca delikatność, a jednocześnie często mroczny nastrój jej utworów, piosenkowość, a z drugiej strony otwarcie się na muzyczne eksperymenty i poszukiwania. Dość powiedzieć, że artystka współtworzyła cztery wydawnictwa z zespołem Folder, a po wydaniu debiutanckiego albumu udzielała się na takich płytach jak Nasiono Swap Singers, Karol Schwarz All Stars Hi, Mom!, tworzyła dwie odsłony składu Pure Phase Ensemble, mające miejsce podczas pierwszej i trzeciej edycji festiwalu SpaceFest. Ponadto zawiązała dwa kolejne projekty, czerpiące z dokonań muzyki elektronicznej: duet Morgaine Fay, bazujący na ambientowo-noise’owych brzmieniach syntezatorów i gitary elektrycznej oraz czerpiący z techno solowy projekt Kthx NFZ.

Hoszpital uformował się w marcu 2012 roku w stolicy Wielkopolski. Trio jak dotąd ma na koncie EP-kę Szmutno opublikowaną w 2014 roku i debiutancki longplay zatytułowany dla odmiany Weszoło, który ukazał się 24 kwietnia 2015 roku. W rok po debiucie Hoszpital pokazuje nową twarz. Nie jest już nieśmiałym kochankiem szturmującym serca dziewczyn melancholią i wierszami Bursy, ale rozgorączkowanym tancerzem na smutnym disco. Horror to dziesięć głośnych, wysokoenergetycznych kawałków, niezależnie od tego, czy przybierają postać rozpędzającego się bolidu (Taśma), czy kruchej ladypankowej ballady (Niebywałość). Na krążku w nieoczywisty sposób przenikają się wpływy rocka i nowej fali z lat 80. ze współczesnymi trendami (swagerska zagrywka w Problemach, drum’n bassowe odjazdy perkusji). Piosenki na szaloną i brudną stronę produkcyjnie powykręcał Paweł Cieślak z łódzkiego Hasselhoff Studio. Całość spaja mocny i rozwibrowany głos Michała Bielawskiego. Uczuciowej głębi jego życiowo-miłosnym rozterkom dodaje w chórkach Joanna Bielawska z zespołu Asia i Koty, prywatnie żona artysty.

Popsysze to rock and rollowe trio, które powstało w 2008 roku w Trójmieście. Grają w nim Jarosław Marciszewski (gitara, wokal), Jakub Świątek (perkusja) i Sławek Draczyński (bas). Zespół swój debiutancki album Popstory wydał w 2012 roku, premiera drugiej płyty o nazwie Popsute odbyła się w 2015 roku. Jesienią 2016 planowane jest wydanie trzeciego albumu.

Popsysze lubi prostego rock and rolla i melodie, ale ma też zamiłowanie do „zepsucia” piosenek poprzez improwizację i bardziej swobodne podejście do muzyki. Inspiracją podczas pracy nad drugą płytą były początki hard rocka i stoner rocka, ale zespół pozostaje nadal wierny prostym rock and rollowym formom i zapuszcza się czasami w stronę improwizacji i psychodeli. Teksty do drugiej płyty w większości zostały napisane po polsku.

Miasto na Żywo
23 lipca 2016 roku, godz. 20.00, Band A, Dolne Miasto
30 lipca 2016 roku, godz. 20.00, Asia i Koty, Dolne Miasto
6 sierpnia 2016 roku, godz. 20.00, Hoszpital, Dolne Miasto
14 sierpnia 2016 roku, godz. 20.00, DJ Wika, DJ Czarna, Nowy Port
27 sierpnia 2016 roku, godz. 20.00, Popsysze, Dolne Miasto
Galeria Zewnętrzna Miasta Gdańsk

Dodaj komentarz