• 2016-07-22

Finałowe koncerty 21. Letniego Festiwalu Jazzowego

22 i 23 lipca, czyli w najbliższy weekend Letni Festiwal Jazzowy Piwnicy pod Baranami zaprasza na dwa ostatnie koncerty tegorocznej edycji.

Yellowjackets (źródło: materiały prasowe organizatora)

Yellowjackets (źródło: materiały prasowe organizatora)

21. edycja Festiwalu ruszyła na przełomie czerwca i lipca. W ramach trwającego prawie miesiąc wydarzenia zaplanowano ponad 50 wydarzeń, podczas których wystąpiła śmietanka polskiego jazzu oraz artyści zagraniczni.

Już 22 lipca o godz. 20.00 festiwal zaprasza na jeden z bardziej oczekiwanych koncertów tegorocznej edycji. W Kijów.Centrum wystąpi po raz pierwszy w Krakowie legendarna grupa Yellowjackets. Zespół wywodzący się z tradycji R&B i muzyki fusion łączy w swojej muzyce wiele gatunków jazzu i okolic. Jedenastokrotnie nominowany, dwa razy zespół otrzymał nagrodę Grammy.

Podczas finałowego koncertu festiwalu w sobotę 23 lipca o godz. 20.00 na dziedzińcu Pałacu pod Baranami będzie można usłyszeć Adama Bałdycha w kilku konfiguracjach – w duecie ze znakomitym Pawłem Kaczmarczykiem, w kwartecie Adam Bałdych Imaginary Quartet, z którym Adam występuje w Polsce najczęściej, oraz w kwintecie, gdzie do stałego składu kwintetu dołączy Maciek Kociński, świetny saksofonista. Artyści skupią się głównie na kompozycjach Adama Bałdycha, w części już znanych, ale nie zabraknie również nowych utworów, które nie były jeszcze prezentowane krakowskiej publiczności. Zapowiada się muzyczna uczta przy wspaniałych dźwiękach.

Tegorocznym instrumentem festiwalu jest Casio Grand Hybrid – niesamowity instrument, który swoją premierę miał w 2015 roku. Flagowe pianino z linii Celviano wyróżnia się na rynku nie tylko fortepianową klawiaturą zbudowaną przez znaną markę fortepianów C. Bechstein, ale przede wszystkim szeroko rozbudowanymi możliwościami strojenia i intonacji instrumentu, które każdemu grającemu dają komfort dopasowania brzmienia i mechaniki do indywidualnych oczekiwań w ciągu kilku minut. To niezwykle praktyczny instrument na wydarzeniu takim jak festiwal, gdzie pianiści grają jeden po drugim – powiedział Witold Wnuk, dyrektor festiwalu. – Tradycyjnie wszyscy graliby na tak samo nastrojonym instrumencie, bo każda intonacja oznaczałaby minimum kilkudziesięciominutową przerwę, a to niemożliwe. Grand Hybrid pozwala nam na zaoferowanie pianistom występu na indywidualnie przygotowanym instrumencie, tak jakby był to ich prywatny koncert.

21. Letni Festiwal Jazzowy w Piwnicy pod Baranami
Yellowjackets: 22 lipca 2016 roku, godz. 20.00 | Kijów.Centrum w Krakowie
Adam Bałdych Night: 23 lipca 2016 roku, godz. 20.00 | Pałac pod Baranami w Krakowie
Piwnica pod Baranami w Krakowie

Dodaj komentarz