Grzegorz Sztwiertnia w Galerii m2

Od 21 lipca w Galerii m2 w Warszawie będzie można oglądać najnowszy projekt krakowskiego artysty Grzegorza Sztwiertni. W przestrzeni galeryjnej zawisną obrazy ukazujące cykl zatytułowany Tarczyce.

Grzegorz Sztwiertnia, „Tarczyce” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Grzegorz Sztwiertnia, „Tarczyce” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Cykl Tarczyce to kwadratowe obrazy o wymiarach 80×80 cm oraz 100x100cm malowane farbami olejnymi na podkładzie temperowym. Każdy obraz powstał przez nałożenie na siebie dwóch przenikających się motywów: rysunku przedstawiającego ranę postrzałową głowy oraz motywu tarczy strzelniczej. Kręgi, wypełniające powierzchnię tarczy, to również obraz zrastania się skóry na żywej tkance. Motywy ran postrzałowych głowy zaczerpnąłem z kilkutomowego radzieckiego atlasu (1946–1950).

Tytuł cyklu jest zarówno odniesieniem do dwóch nałożonych wizerunków, jak również bezpośrednio do niektórych (tu kluczowych) objawów występujących przy nadczynności tarczycy, jak: ból i pieczenie gałek ocznych, wytrzeszcz, podwójne widzenie, zaburzenie widzenia kolorów. Wykonanie tych obrazów wymaga doskonałej precyzji i koordynacji ręki i oka: jak na strzelnicy i stole operacyjnym.

Grzegorz Sztwiertnia – urodził się 25 lutego 1968 w Cieszynie, polski artysta współczesny, profesor Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie.

Grzegorz Sztwiertnia, Tarczyce
Od 21 lipca 2016 roku
Galeria m2 w Warszawie

Dodaj komentarz