Nowa stara Emilia

Od maja 2012 do maja 2016 roku Dom Meblowy Emilia był tymczasową siedzibą Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Dzięki nowemu użytkownikowi znowu pełni funkcję wystawienniczą, stanowiąc ważne miejsce na kulturalnej mapie Warszawy. Budynek zajmuje ważne miejsce w sercach Warszawiaków.

Pawilon Emilia w Warszawie, proj. BBGK Architekci (źródło: materiały prasowe)

Pawilon Emilia w Warszawie, proj. BBGK Architekci (źródło: materiały prasowe)

Budynek zlokalizowany przy zbiegu ulic Świętokrzyskiej i Emilii Plater, pomimo bardzo trudnej sytuacji wynikającej z eksponowanego charakteru wielkomiejskiej działki, ciasnoty lokalizacyjnej oraz wymagań komunikacyjno-transportowych uzyskał prawidłową dyspozycję przestrzenną dla funkcji handlowo-wystawienniczej i magazynowej.

Budynek pawilonu składał się z 2 kondygnacji nadziemnych oraz podziemnej, gdzie części nadziemne przeznaczone były w całości na ekspozycję mebli, a mała antresola dla kierownictwa stoisk. Dzięki przeszklonej fasadzie i ekspozycji na 3 strony, pawilon stał się swoistą latarnią w tkance miejskiej Warszawy.

Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego zakłada wykorzystanie terenu mieszczącego się na terenie jako budynek usług i usług kultury o funkcji pawilonu ogrodu zimowego, który w 60% powierzchni użytkowej części stanowi ogólnodostępnej przestrzeni zagospodarowanej zielenią całoroczną, zachowa powiązanie widokowe między parkiem, w części nadziemnej posiada lekką konstrukcję szkieletową o przeszkleniu co najmniej 80% elewacji. Istniejące fontanny i elementy małej architektury zostaną zachowane w formie i lokalizacji.

Pawilon Emilia wyniesiony na piedestał w nowym miejscu jest symbolem upamiętniającym wybitną erę modernizmu w Warszawie. Staje się pomnikiem myśli intelektualnej ubiegłej epoki, leżącym na osi Pałacu Kultury i Nauki. Jego umiejscowienie w Parku Świętokrzyskim pozwala na wykorzystanie nieodkrytego potencjału parku, który nareszcie stanie się aktywną częścią miasta – przestrzenią spotkań i wydarzeń kulturalnych połączoną z placem miejskim.

Modernizacja Pawilonu Emilia, proj. BBGK Architekci
Warszawa

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR