• 2016-07-21

Nowe głosy z Polski

Projekt Biura Literackiego „Nowe głosy z Polski” ma być coroczną prezentacją pisarzy, którzy zdaniem pomysłodawców festiwalu zasłużyli już na włączenie w główny nurt rodzimej literatury. Finałem edycji projektu będzie występ podczas Stacji Literatura w połowie września oraz publikacja specjalnej antologii.

„Nowe głosy z Polski”, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Nowe głosy z Polski”, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Przez festiwal Biura Literackiego w ciągu dwudziestu lat przewinęło się ponad dwustu polskich pisarzy. Trudno wskazać uznanego polskiego poetę, który nie miałby swojego czytania podczas Fortu, a następnie Portu Literackiego. W odświeżonej formule imprezy jeszcze mocniej zaakcentowana jest rola mniej znanych twórców. „Nowe głosy z Polski” mają być coroczną prezentacją pisarzy, którzy zdaniem pomysłodawców festiwalu zasłużyli już na włączenie w główny nurt rodzimej literatury. Finałem każdej edycji projektu mają być występ podczas Stacji Literatura oraz publikacja specjalnej antologii. Wcześniej autorzy zaprezentowani zostaną czytelnikom w internetowej biBLiotece.

Pierwsza edycja projektu ma całkowicie poetycki charakter (w następnych latach będą to kolejne gatunki literackie) i uwzględnia jedenastu autorów: Tomasza Bąka, Marcina Czerkasowa, Szymona Domagałę-Jakucia, Konrada Górę, Szczepana Kopyta, Jakobe Mansztajna, Dawida Mateusza, Kirę Pietrek, Piotra Przybyłę, Macieja Taranka i Ilonę Witkowską. Choć autorzy ci nie tworzą żadnej wspólnej formacji literackiej, to ich różnorodne głosy i propozycje poetyckie łączą takie cechy, jak szczególna wrażliwość na kwestie społeczne, zainteresowanie najważniejszymi socjoekonomicznymi problemami współczesności oraz prowadzenie twórczego dialogu z tradycją poezji zaangażowanej.

O mocnej już pozycji młodych twórców świadczą liczne nagrody. Tomasz Bąk, Jakobe Mansztajn, Kira Pietrek i Ilona Witkowska to laureaci kolejnych edycji Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius w kategorii za najlepszy debiut. Szymon Domagała-Jakuć i Piotr Przybyła to laureaci Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Jacka Bierezina – pierwszy nagrody publiczności a drugi nagrody głównej. Czwórka: Szymon Domagała-Jakuć, Dawid Mateusz, Maciej Taranek i Szczepan Kopyt to finaliści projektu Połów. Konrad Góra nominowany był do udziału w projekcie „Nowe głosy z Europy”.

Za redakcję publikacji i krytyczne opracowania antologii Zebrało się śliny odpowiedzialni będą jedni z najzdolniejszych przedstawicieli młodego pokolenia krytyków i akademickich badaczy literatury związanych z kilkoma uniwersytetami: Paweł Kaczmarski i Marta Koronkiewicz, których na festiwalu wspierać będzie Maja Staśko. Tak pomyślana antologia zdaniem Jerzego Jarniewicza stanowi „szansę na rozpoczęcie poważnej debaty krytycznoliterackiej – dotyczącej pokoleniowych zmian i ciągłości w literaturze, ale także możliwości dotarcia poetów współczesnych do szerokiego grona odbiorców”.

W trakcie festiwalu zaplanowano trzy wydarzenia z udziałem „Nowych głosów z Polski”. W piątek 16 września zaprezentują się Kira Pietrek, Piotr Przybyła oraz Ilona Witkowska. Temat spotkania, które poprowadzi Marta Koronkiewicz, brzmi „Być psem i kością poezji”. Dzień później Maja Staśko zaprezentuje Tomasza Bąka, Kamilę Janiak i Macieja Taranka. Tytuł wieczoru – „Polityczna, niepartyjna?”. W niedzielę 18 września pojawi się męski kwartet – Szymon Domagała-Jakuć, Jakobe Mansztajn, Dawid Mateusz oraz Paweł Kaczmarski – i atrakcyjny watek: „Nie będzie naród pluł nam w twarz”. Będzie się działo!

Europejskie Forum Literackie i festiwal Stacja Literatura 21
Od 16 do 18 września 2016 roku
Stacji narciarska Czarna Góra w Siennej oraz była stacja PKP w Stroniu Śląskim

Dodaj komentarz

Sonda

Kolekcjonuję:

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

Konkursy

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR