• 2016-07-21

Muzyka, moja miłość

Argentyna, Argentyna, Miles Ahead i Let’s Get Lost – to tylko niektóre propozycje czekające na gości Dwóch Brzegów w sekcji Muzyka, moja miłość.

„Muzyka, moja miłość” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Muzyka, moja miłość” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Pierwszy z wymienionych to nominowany do argentyńskiego Oscara muzyczny film mistrza hiszpańskiego kina – Carlosa Saury i zarazem otwarcie sekcji (30 lipca). Reżyser niezapomnianych arcydzieł Nakarmić kruki i Carmen zabierze widzów do serca argentyńskiej muzyki.

W programie pojedynek gigantów jazzu, mistrzów trąbki – Cheta Bakera i Milesa Davisa – w filmach Let’s Get Lost i Miles Ahead. Pierwszy dokument to fascynująca seria wywiadów przeplatana fragmentami nagrań archiwalnych z Bakerem. Miles Ahead z Donem Cheadlem w roli głównej jest podróżą przez życie i muzykę Milesa Davisa, który stał się światową ikoną jazzu.

Grając Lecuonę powstał w hołdzie Ernesto Lecuonie, jednego z najwybitniejszych wirtuozów fortepianu i kompozytorów. Trzech wybitnych pianistów latynoamerykańskiego jazzu: Chucho Valdés, Michel Camilo i Gonzalo Rubalcaba wspólnie grają jego muzykę, która dziś, ponad 50 lat od śmierci artysty, nadal potrafi inspirować.

Dokument muzyczny Melodia hałasu to odważna wyprawa w świat dźwięków i brzmień, rytmów i ciszy wraz z ludźmi, którzy potrafią słuchać niezwykle uważnie. Muzycy do grania używają różnych przedmiotów, warzyw, a nawet śmieci. Jak mówi jeden z bohaterów „hałas to muzyka, na którą nie jesteśmy gotowi”.

W programie ponadto:

  • Presenting Princess Shaw – historia 38-letniej Samanthy Montgomery, która pod pseudonimem Princess Shaw umieszczała na Youtube nagrane przez siebie a cappella piosenki;
  • Sonita o młodej utalentowanej raperce-Afgance, którą chciano zmusić do małżeństwa;
  • Seks, marakasy i pieski chihuahua – muzyczna opowieść z niezwykle barwną postacią jaką jest Xavier Cugat, jedyny Hiszpana posiadającego aż dwie gwiazdy w Alei Gwiazd w Hollywood.

10. edycja Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi odbędzie się w dniach 30 lipca – 7 sierpnia w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą. Szczegółowy program Festiwalu dostępny od 20 lipca.

10. Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi
Od 30 lipca do 7 sierpnia 2016 roku
Kazimierz Dolny – Janowiec nad Wisłą

Dodaj komentarz