• 2016-07-20

William Tate gości w Krakowie

21 lipca w Krakowie odbędzie się spotkanie z Williamem Tate’em – architektem, projektantem i profesorem na Uniwersytecie Jamesa Madisona w Harrisonburg, Wirginia, USA – oraz uczestnikami warsztatów sitodruku. Spotkanie połączone będzie z prezentacją prac wykonanych w czasie warsztatów.

Warsztaty sitodruku w Galerii BB w Krakowie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Warsztaty sitodruku w Galerii BB w Krakowie (źródło: materiały prasowe organizatora)

21 studentów i absolwentów amerykańskich uczelni przebywa w Krakowie w dniach 11–23 lipca na warsztatach sitodruku, zorganizowanych przez Williama Tate’a w ramach działań Pracowni Umbau w Galerii BB. „Polska jest znana ze swojej mistrzowskiej szkoły plakatu, stąd pomysł zorganizowania warsztatów w Krakowie” – tłumaczy Tate. – „Wybraliśmy sitodruk na jedwabiu. Inspiracji szukamy w pracach Henryka Tomaszewskiego oraz innych polskich plakacistów, a także w języku polskim i polskiej typografii”.

William Tate studiował na Uniwersytecie Wake Forest, Winston-Salem, Północna Karolina, USA oraz na politechnice Virginia Tech, Blacksburg, Wirginia, gdzie w 1983 roku uzyskał stopień magisterski w dziedzinie architektury. Obecnie jest profesorem nadzwyczajnym na wydziale Art, Design and Art History (Sztuki, Designu i Historii Sztuki) na Uniwersytecie Jamesa Madisona, Harrisonburg, Wirginia. Prowadzi także niewielką pracownię architektoniczną DeNada w Staunton, Wirginia. Brał udział w wielu konkursach architektonicznych; w konkursie na nowy projekt Pershing Square w Los Angeles, Kalifornia, USA (Pershing Square Renew Challenge) jego zespół otrzymał wyróżnienie.

W swojej pracy naukowej specjalizuje się w następujących dziedzinach: architektura i wzornictwo, historia wzornictwa, historia współczesnej architektury, architektura krajobrazu. Od pewnego czasu zajmuje się również sitodrukiem i plakatem. Obecnie pracuje nad projektami upamiętniającymi walkę o prawa obywatelskie i równouprawnienie – Civil Rights Memorial, Lowndes County, Alabama, USA, oraz Slave Memorial, Mepkin Abbey, Północna Karolina.

W 2003 William Tate założył Umbau (niem. konwersja) – organizację non-profit, eksperymentalną pracownię zajmującą się wzornictwem i architekturą. W latach 2004–2007 w ramach Umbau działała Umbau School of Architecture, prowadząca nauczanie i praktyki w dziedzinie architektury. Od kilku lat William Tate organizuje letnie warsztaty sitodruku w Wiedniu; tegoroczne warsztaty odbywają się w Galerii BB w Krakowie.

Uczestnicy warsztatów: Justin Bernard, Nic Boshart, Kelly Bulak, Hannah Candelaria, Megan Chandler, John Choi, Kate Colfelt, Andrew Cotte, Michael Draeger, Emily Dunnenberger, Kim Faber, Jacob Melton, Tim Moore, Kaitlyn Pirrello, Kevin Reardon, Bailey Riales, Nicole Salnikov, Rachel Scarnaty, Tanner Scheiber-May, Allison Shinsky, Colleen West.

Spotkanie z Williamem Tate’em
21 lipca 2016 roku, godz. 18.00
Galeria BB
Kraków

Dodaj komentarz