Midnight Show po raz czwarty

Midnight Show został stworzony w 2013 roku jako projekt realizowany przez galerię Dizajn BWA Wrocław w ramach MFF T-Mobile Nowe Horyzonty. Pierwszy Midnight Show był testem wytrzymałości medium wystawy na formułę seansu. Miał ściśle określony początek i koniec. Pojawiał się i znikał. Otwierał o północy i zamykał o pierwszej rano, by następnego wieczoru otworzyć się ponownie. Zmieniał się w czasie; z godziny na godzinę, a właściwie z dnia na noc, akcja wystawy posuwała się do przodu.

Midnight Show 4 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Midnight Show 4 (źródło: materiały prasowe organizatora)

W tym roku nie jest to przyczajony w ciemności performens. Nie jest to również zgromadzenie ludzi i artefaktów, jakie zwoływano w galerii o północy w poprzednich latach. Tym razem opuszcza galerię Dizajn BWA Wrocław, która od tej pory była sceną Midnight Show. Akcję przeniesiona zostaje na podwórko kamienicy przy Ruskiej 46a. Sam Midnight Show przeniesiony zaś na papier. To właśnie tu, na papierze, odbywa się seans bez wyświetlania filmów. Udział bierze 99 twórców, występuje 99 prac. Odcinków jest 9.

Tematem Midnight Show jest początek, koniec. Upływ czasu między pierwszym i drugim. Cień kina kładący się na sztuce. Kinematograficzne przeżywanie obecności nieruchomego obrazu, nieożywionego artefaktu oraz, last but not least, publiczności. W 2014 zrealizowano sequel pierwszej wystawy, Midnight Show II, poszerzony o stworzony przez Michała Frydrycha widmowy bar Cafe Cioran – knajpę, w której walutą obowiązującą był pech i do której nie było powrotu, kiedy raz już się ją opuściło. Rok później, otwarto Midnight Show III: Porwani. Tym razem galeria, realizacje artystów oraz publiczność  zostanie pogrążona w całkowitej ciemności. Widmowa wystawa zmieniła się w wystawę niewidzialną.

W tym roku organizatorzy proponują wystawę, którą publiczność może zabrać ze sobą. Jest to wystawa większa niż którykolwiek z poprzednich edycji Midnight Show, bo #papierzniesiewszystko. Znajdują się na niej rzeczy nie do pomyślenia w galerii ani w świecie realnym, bo #papierzniesiewszystko. Wśród 99 zaproszonych twórców są artyści wizualni, muzycy, filmowcy, pisarze, kuratorzy. Wielu z nich brało udział w poprzednich edycjach Midnight Show. Wielu to aktualni i byli uczestnicy festiwalu MFF T-Mobile Nowe Horyzonty. Każde z nich poproszono o jedną pracę – jedną stronę – jedną chwilę – Midnight Show.

Niezmienny pozostaje czas Midnight Show. Wystawa na papierze podzielona jest na 9 części. Każda z nich pojawia się o północy i jest dostępna przez 60 minut. 23 godziny później zapraszamy po następną część.

Midnight Show 4
Kuratorzy: Michał Grzegorzek, Katarzyna Roj, Stach Szabłowski
Współorganizator: Międzynarodowy Festiwal Filmowy T-Mobile Nowe Horyzonty
Od 22 do 30 lipca 2016, godz. 24.00
podwórko przy Studio BWA Wrocław

Dodaj komentarz