Wojciech Kossak. Opowieść biograficzna

Dżentelmen, obierżyświat, flirciarz – taki obraz Wojciecha Kossaka wyłania się z jego biografii autorstwa Mai i Jana Łozińskich. Wojciech Kossak. Opowieść biograficzna czeka już w księgarniach.

Maja i Jan Łozińscy, „Wojciech Kossak. Opowieść biograficzna”, okładka książki (źródło: mat pras. wydawcy)

Maja i Jan Łozińscy, „Wojciech Kossak. Opowieść biograficzna”, okładka książki (źródło: mat pras. wydawcy)

Wojciech Kossak obracał się wśród polskiej i europejskiej arystokracji, dużo podróżował po świecie. Uchodził za wzór zawsze wytwornego dżentelmena. Ogromnie podobał się kobietom, a sam nie wyobrażał sobie życia bez romansów i flirtów. Uwielbiał luksus, dobre samochody, polowania, a nawet hazard. Ogromna korespondencja, którą po sobie zostawił, pozwala wizerunek Kossaka – „malarza polskiej chwały” – nieco odbrązowić…

Słynny malarz batalista, zdobył popularność, jakiej rzadko doświadczają mistrzowie pędzla. Syn Juliusza Kossaka, ojciec Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej i Magdaleny Samozwaniec, żył i malował z niekłamaną pasją. Pracował na dworze cesarzy: Wilhelma II i Franciszka Józefa, a w II Rzeczypospolitej portretował Józefa Piłsudskiego, polskich kawalerzystów i polityków. Jego Olszynka Grochowska, Panorama Racławicka, Szarża pod Rokitną weszły do kanonu polskiego malarstwa historycznego. Podziwiano jego efektowne portrety dam z towarzystwa i obrazy koni.

Maja i Jan Łozińscy – autorzy Historii polskiego smakuW przedwojennej PolsceW ziemiańskim dworze oraz kilku innych uznanych publikacji, od lat z wielką pasją zajmują się badaniem tradycji i historii polskiej obyczajowości na przestrzeni wieków.

Maja i Jan Łozińscy, Wojciech Kossak. Opowieść biograficzna
Od 2 czerwca 2016 roku
Wydawnictwo Naukowe PWN

Dodaj komentarz