• 2016-07-19

Marek Cecuła – Polskie Projekty Polscy Projektanci

Marek Cecuła – Polskie Projekty Polscy Projektanci jest trzecią ekspozycją dotyczącą polskiego projektowania, organizowaną przez Muzeum Miasta Gdyni. Monograficzna wystawa potrwa do 30 października.

„Marek Cecuła – Polskie Projekty Polscy Projektanci” (fot.: Leszek Żurek, źródło: materiały prasowe organizatora)

„Marek Cecuła – Polskie Projekty Polscy Projektanci” (fot.: Leszek Żurek, źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa Marek Cecuła – Polskie Projekty Polscy Projektanci jest trzecią ekspozycją z cyklu dotyczącą polskiego projektowania organizowanym przez Muzeum Miasta Gdyni. Jego wyjątkowość stanowi fakt, że do tej pory jest jedynym wydarzeniem w Polsce cyklicznie ukazującym (poprzez monograficzne wystawy) dorobek polskich projektantów. Organizatorzy stawiają sobie za cel stworzenie atrakcyjnych wystawienniczo ekspozycji o dużym potencjale merytorycznym ukazującym w kompleksowym ujęciu problematykę współczesnego projektowania. Pragną „odczarować” i w prosty sposób opowiedzieć o pozornie niedostępnych pojęciach, takich jak: wzornictwo przemysłowe, sztuka użytkowa i jej związek ze sztuką konceptualną. Wystawą Marek Cecuła – Polskie Projekty Polscy Projektanci chcą przybliżyć odbiorcom postać współczesnego projektanta i pokazać jego pracę; „wyrwać” go z pracowni i „oddać głos” na przekór obiegowej opinii o hermetyczności i zamknięciu tego „dizajnerskiego” świata. W tym cyklu pragną oni prezentować twórców różnych generacji, po to, by pokazać i uświadomić szerokiemu gronu odbiorców, że dobry, przemyślany projekt jest czymś ponadczasowym, uniwersalnym i stanowi ogromną wartość naszego dziedzictwa kulturowego.

Na wystawie zostają pokazane  różne etapy drogi twórczej Marka Cecuły, uznanego na świecie artysty, ceramika, projektanta przemysłowego, pedagoga, wykładowcy i kuratora. Prezentowana jest ceramika użytkowa i artystyczna, która jest dla Marka Cecuły medium umożliwiającym komentowanie rzeczywistości. Według niego najciekawsze rzeczy dzieją się pomiędzy sztuką a wzornictwem. Sama zmiana kontekstu codziennych przedmiotów tworzy nowe wartości, nadaje im nowe znaczenia. Prace Cecuły prowokują odbiorcę i mobilizują go do poszukiwania odpowiedzi na pytanie: Czy dizajn może być sztuką? Pokazują, że granica między sztuką a dizajnem, między pojęciami użytkowości a estetyki są płynne i niejednoznaczne. Wskazują również w jaki sposób ich odkrywanie może być inspirujące dla odbiorców.

Retrospektywna wystawa artysty w Muzeum Miasta Gdyni ukazuje fenomen działalności Marka Cecuły, jej wymiar zarówno międzynarodowy, uniwersalny, jak i lokalny, współczesny.

Marek Cecuła – uznany na świecie artysta, ceramik, projektant , pedagog, wykładowca i kurator. Urodził się 23 kwietnia 1944 roku w Częstochowie w zasymilowanej rodzinie żydowskiej. Do 16. roku życia mieszkał w Kielcach, gdzie uczęszczał do liceum plastycznego i w nim po raz pierwszy zetknął się z ceramiką artystyczną. Ceramiczną pasję rozwijał w Izraelu na kursach prowadzonych przez uznane ceramiczki, m.in. Gdulę Ogen i Jean Mayers. Po dwunastu latach przeniósł się do Brazylii, gdzie prowadził studio przy fabryce Schmidt Porcelain, by w 1976 osiąść w Nowym Jorku. Tam założył studio Modus Design oraz galerię Contemporary Porcelain. W latach 1985–2004 był dziekanem Wydziału Ceramiki w Parsons School of Design w Nowym Jorku, a w latach  2004–2010 – profesorem gościnnym w National Academy of the Arts w Bergen. W 2012 roku otworzył Design Centrum Kielce, a rok później Ćmielów Design Studio. Jest profesorem w Royal College of Art w Londynie.

Marek Cecuła – Polskie Projekty Polscy Projektanci
Od 2 lipca do 30 października 2016 roku
Muzeum Miasta Gdyni

Dodaj komentarz