• 2016-07-19

Marek Cecuła – Polskie Projekty Polscy Projektanci

Marek Cecuła – Polskie Projekty Polscy Projektanci jest trzecią ekspozycją dotyczącą polskiego projektowania, organizowaną przez Muzeum Miasta Gdyni. Monograficzna wystawa potrwa do 30 października.

„Marek Cecuła – Polskie Projekty Polscy Projektanci” (fot.: Leszek Żurek, źródło: materiały prasowe organizatora)

„Marek Cecuła – Polskie Projekty Polscy Projektanci” (fot.: Leszek Żurek, źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa Marek Cecuła – Polskie Projekty Polscy Projektanci jest trzecią ekspozycją z cyklu dotyczącą polskiego projektowania organizowanym przez Muzeum Miasta Gdyni. Jego wyjątkowość stanowi fakt, że do tej pory jest jedynym wydarzeniem w Polsce cyklicznie ukazującym (poprzez monograficzne wystawy) dorobek polskich projektantów. Organizatorzy stawiają sobie za cel stworzenie atrakcyjnych wystawienniczo ekspozycji o dużym potencjale merytorycznym ukazującym w kompleksowym ujęciu problematykę współczesnego projektowania. Pragną „odczarować” i w prosty sposób opowiedzieć o pozornie niedostępnych pojęciach, takich jak: wzornictwo przemysłowe, sztuka użytkowa i jej związek ze sztuką konceptualną. Wystawą Marek Cecuła – Polskie Projekty Polscy Projektanci chcą przybliżyć odbiorcom postać współczesnego projektanta i pokazać jego pracę; „wyrwać” go z pracowni i „oddać głos” na przekór obiegowej opinii o hermetyczności i zamknięciu tego „dizajnerskiego” świata. W tym cyklu pragną oni prezentować twórców różnych generacji, po to, by pokazać i uświadomić szerokiemu gronu odbiorców, że dobry, przemyślany projekt jest czymś ponadczasowym, uniwersalnym i stanowi ogromną wartość naszego dziedzictwa kulturowego.

Na wystawie zostają pokazane  różne etapy drogi twórczej Marka Cecuły, uznanego na świecie artysty, ceramika, projektanta przemysłowego, pedagoga, wykładowcy i kuratora. Prezentowana jest ceramika użytkowa i artystyczna, która jest dla Marka Cecuły medium umożliwiającym komentowanie rzeczywistości. Według niego najciekawsze rzeczy dzieją się pomiędzy sztuką a wzornictwem. Sama zmiana kontekstu codziennych przedmiotów tworzy nowe wartości, nadaje im nowe znaczenia. Prace Cecuły prowokują odbiorcę i mobilizują go do poszukiwania odpowiedzi na pytanie: Czy dizajn może być sztuką? Pokazują, że granica między sztuką a dizajnem, między pojęciami użytkowości a estetyki są płynne i niejednoznaczne. Wskazują również w jaki sposób ich odkrywanie może być inspirujące dla odbiorców.

Retrospektywna wystawa artysty w Muzeum Miasta Gdyni ukazuje fenomen działalności Marka Cecuły, jej wymiar zarówno międzynarodowy, uniwersalny, jak i lokalny, współczesny.

Marek Cecuła – uznany na świecie artysta, ceramik, projektant , pedagog, wykładowca i kurator. Urodził się 23 kwietnia 1944 roku w Częstochowie w zasymilowanej rodzinie żydowskiej. Do 16. roku życia mieszkał w Kielcach, gdzie uczęszczał do liceum plastycznego i w nim po raz pierwszy zetknął się z ceramiką artystyczną. Ceramiczną pasję rozwijał w Izraelu na kursach prowadzonych przez uznane ceramiczki, m.in. Gdulę Ogen i Jean Mayers. Po dwunastu latach przeniósł się do Brazylii, gdzie prowadził studio przy fabryce Schmidt Porcelain, by w 1976 osiąść w Nowym Jorku. Tam założył studio Modus Design oraz galerię Contemporary Porcelain. W latach 1985–2004 był dziekanem Wydziału Ceramiki w Parsons School of Design w Nowym Jorku, a w latach  2004–2010 – profesorem gościnnym w National Academy of the Arts w Bergen. W 2012 roku otworzył Design Centrum Kielce, a rok później Ćmielów Design Studio. Jest profesorem w Royal College of Art w Londynie.

Marek Cecuła – Polskie Projekty Polscy Projektanci
Od 2 lipca do 30 października 2016 roku
Muzeum Miasta Gdyni

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR