• 2016-07-19

Co przyniesie przyszłość?

Już od 19 sierpnia w kinach będzie można oglądać film Co przynosi przyszłość. Autorką tego filmowego, psychologicznego portretu jest nagrodzona Srebrnym Niedźwiedziem za reżyserię Mia Hansen-Løve.

Plakat filmu "Co przynosi przyszłość", reż. Mia Hansen-Løve, (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Plakat filmu „Co przynosi przyszłość”, reż. Mia Hansen-Løve (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Hansen-Løve rolę Nathalie pisała od razu z myślą o Isabelle Huppert – gwiazdy światowego kina. Razem stworzyły unikatowy w kinie portret kobiety-Hioba. Czy tak jak on, mimo że spada na nią plaga nieszczęść, uda jej się przetrwać w wierze w siebie i w ludzi?

Nathalie uczy filozofii w szkole średniej w Paryżu. Z pasją wykonuje swoją pracę, a szczególną przyjemność sprawia jej przekazywanie uczniom zamiłowania do myślenia. Jako zamężna kobieta z dwójką dzieci dzieli swój czas między rodzinę, byłych uczniów i zaborczą matkę. Pewnego dnia mąż oświadcza, że zostawia ją dla innej kobiety. Mierząc się z tą narzuconą jej wolnością, Nathalie musi na nowo ułożyć swoje życie. Film toczy się wokół pytań o szczęście, powołanie i o to, czy ustalony tryb życia to wartość czy głupota. Przedstawia nie tylko poszukiwanie nowych dróg w życiu bohaterki, ale również rozważania na temat tego, czy i w jakim stopniu w codziennym życiu przydaje się filozofia.

Mia Hansen-Løve – urodziła się 5 lutego 1981 roku w Paryżu. Przygodę z kinem rozpoczęła jako nastolatka, występując w dwóch filmach swojego przyszłego męża Oliviera Assayasa, Fin août, début septembre (1998) i Ścieżki uczuć (2000).W 2001 roku rozpoczęła naukę w paryskim Wyższym Konserwatorium Narodowym Sztuk Dramatycznych, ale po dwóch latach porzuciła studia i zaczęła pisać recenzje dla magazynu „Cahiers du cinéma”. W międzyczasie oswajała się z kamerą, kręcąc krótkometrażówki. Debiutancki dramat fabularny Tout est pardonné (2007) przyniósł jej nominację do Cezara. Za drugi film, Ojca moich dzieci (2009), otrzymała nagrodę Jury sekcji Un Certain Regard na festiwalu w Cannes. Najnowszy L’avenir (2016) zapewnił jej Srebrnego Niedźwiedzia za reżyserię na 66. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie.

Co przynosi przyszłość, reż. Mia Hansen-Løve
Obsada: Isabelle Huppert, André Marcon, Roman Kolinka
Dystrybutor: Aurora Films
W kinach od 19 sierpnia 2016 roku

Dodaj komentarz