• 2016-07-18

Wielka Dama Piosenki Aktorskiej

21 i 28 lipca w Teatrze Muzycznym w Lublinie odbędzie się recital-monodram aktorki Patrycji Zywert-Szypki Kalina Jędrusik, zapowiadający cykl Wielkie Damy Piosenki Aktorskiej.

Patrycja Zywert-Szypka, „Kalina Jędrusik” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Patrycja Zywert-Szypka, „Kalina Jędrusik” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

To zaledwie mała próba przybliżenia postaci Kaliny Jędrusik takiej, jaka była – z jej marzeniami, wyobrażeniami o sobie samej, o świecie, o ludziach, z jej największą miłością – Stanisławem Dygatem, wreszcie z jej ogromnym talentem aktorskim i wokalnym. Patrycja Zywert-Szypka jest dobrze znana widzom Teatru Muzycznego w Lublinie, ze spektaklu Trzy razy Piaf Artura Barcisia, w którym tryumfuje jako Zakochana Piaf.

Kalina Jędrusik była pierwszą polską Marylin Monroe. Uwodziła. Spojrzeniem sarnich oczu, zmysłowymi ustami kuszącymi obietnicą pocałunków, smukłą talią, biustem. Miała opinię wampa. Uwielbiała prowokować. Skandalizowała. Szokowała. Całe życie jednak czarowała Miała szeroko otwarte serce i ramiona, duszę, i umysł, to była osoba, która wiedziała, że na tym świecie wszystko jest możliwe i niczego nie można nazwać: na pewno i ostatecznie.

Na scenie Teatru Muzycznego w Lublinie widzowie zobaczą Kalinę znaną i nieznaną, bliską i daleką, zmysłową i purytańską, wielką niemalże divę i prostą babkę z Gnaszyna. Kalinę, która była i jest wielką damą polskiego kina.

Patrycja Zywert-Szypka: Nie przypominam Kaliny Jędrusik, wyglądam zupełnie inaczej, mam inny głos, oczy, usta, nogi, biust…, no może ten wzrost, ale to i tak kusi, nęci, wabi, by choć przez chwilę spróbować znaleźć się w jej świecie.

Patrycja Zywert-Szypka | Kalina Jędrusik
21 i 28 lipca 2016 roku, godz. 19.00
Teatr Muzyczny w Lublinie

Dodaj komentarz