• 2016-07-16

Nowe głosy z Europy

Kolejną nowością Stacji Literatura 21 jest projekt „Nowe głosy z Europy”. Pomysł Biura Literackiego realizowany jest w ramach platformy „Literary Europe Live” zrzeszającej szesnaście europejskich instytucji i festiwali literackich.

Nowe głosy z Europy (źródło: materiały prasowe organizatora)

Nowe głosy z Europy (źródło: materiały prasowe organizatora)

Projekt „Nowe głosy z Europy” opiera się na doświadczeniach zdobytych przy okazji 11. edycji Połowu i stawia sobie za cel pokazanie różnorodności i bogactwa europejskiej literatury tak pod względem gatunkowym, jak i językowym. W tym tygodniu ruszyła też „Dobra strona Stacji”!

Nazwiska najlepiej zapowiadających się pisarzy, którzy debiutowali w ciągu ostatniej dekady, zostały ogłoszone podczas Targów Książki w Londynie. Od maja autorzy prezentowani są na stronach internetowych partnerów projektu oraz goszczą na najważniejszych literackich festiwalach na świecie. Całą dziesiątkę będzie można zobaczyć jedynie w Stroniu Śląskim podczas wrześniowej Stacji Literatura 21 współfinansowanej w ramach programu Unii Europejskiej „Kreatywna Europa”.

Wśród „Nowych głosów z Europy” znalazła się trójka poetów: Juana Adcock (Szkocja), Anja Golob (Słowenia), Árpád Kollár (Węgry), oraz trójka autorów piszących zarówno poezję, jak i prozę: Bruno Vieira Amaral (Portugalia), Clare Azzopardi (Malta), Albert Forns (Katalonia), a także czwórka prozaików: Rumena Bužarovska (Macedonia), Erika Fatland (Norwegia), Ciwanmerd Kulek (Turcja) i Zoran Pilić (Chorwacja).

Program Stacji Literatura 21 udowadnia, że tego typu wydarzenie nie musi opierać się na obecności rozpoznawalnych nazwisk, by być atrakcyjnym dla czytelników. Zaproszeni autorzy piszą w językach, które albo nie są znane narodowym gremiom przyznającym wyróżnienia, albo nie zostały uznane za języki oficjalne w krajach tych pisarzy, choć posługują się nimi miliony osób. Festiwal dla lubiących literackie odkrycia już 16 września!

Europejskie Forum Literackie i festiwal Stacja Literatura 21
Od 16 do 18 września 2016 roku
Stacji narciarska Czarna Góra w Siennej oraz była stacja PKP w Stroniu Śląskim

Dodaj komentarz