• 2016-07-16

Eugeniusz Bodo w kinie na wakacje

Dom Spotkań z Historią w Warszawie zaprasza na wakacyjny przegląd filmów z Eugeniuszem Bodo. W każdą niedzielę lipca i sierpnia organizatorzy będą wyświetlać filmy z niezapomnianym kreacjami aktora.

„Eugeniusz Bodo – Kino na wakacje” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Eugeniusz Bodo – Kino na wakacje” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Będzie można zobaczyć Eugeniusza Bodo w różnych rolach i gatunkach filmowych – od komediowych po dramatyczne. Bodo był jednym z najpopularniejszych artystów przedwojennego polskiego kina oraz teatru rozrywkowego, niezwykle wszechstronny, utalentowany – był także śpiewakiem, scenarzystą, reżyserem i producentem filmowym. Aresztowany w 1941 i więziony przez NKWD, zginął dwa lata później w czasie transportu do łagru, na etapie w Kotłasie.

Każdy z seansów poprzedzi wprowadzenie i komentarz do filmu Dariusza Krajewskiego z Filmoteki DSH. A na pół godziny przed pokazem organizatorzy zapraszają na film Warszawa 1935 (20’, 2013) to trójwymiarowa animacja – rekonstrukcja przedwojennej stolicy Polski zrealizowana przez Tomasza Gomołę, Ernesta Rogalskiego i warszawskie studio Newborn. DSH był partnerem projektu.

17 lipca, niedziela, godz. 16.00 | Czarna perła (1934, 75’), reż. Michał Waszyński
Akcja filmu toczy się na Tahiti, gdzie polski marynarz Stefan wdaje się w romans z Moaną, którą zagrała Reri, rodowita Polinezyjka i ówczesna partnerka Eugeniusza Bodo. Egzotyczną wyspę odtworzono między innymi na Helu, gdzie na plaży posadzono palmy.

24 lipca, niedziela, godz. 16.00 | Piętro wyżej (1937, 84’), reż. Leon Trystan
Aktor wcielił się w postać Henryka Pączka, spikera radiowego i muzyka. Z tej komedii pochodzą dwa największe przeboje muzyczne Bodo: „Umówiłem się z nią na dziewiątą” oraz „Sex appeal”, w którym aktor upozowany na seksbombę Mae West, stworzył legendarną kreację.

31 lipca, niedziela, godz. 16.00 | Skłamałam (1937, 79’), reż. Mieczysław Krawicz
Dramat obyczajowy. Eugeniusz Bodo jako szwarccharakter namawiający do rozpusty i Jadwiga Smosarska w roli niewinnej Heli Urbankówny stworzyli w filmie interesujący duet.

7 sierpnia, niedziela, godz. 16.00 | Książątko (1937, 80’), reż. Konrad Tom, Stanisław Szebego
Bodo w roli dziedzica Tadeusza Rolskiego, do którego wzdycha urzędniczka pocztowa Władzia Maciejewska, a krynickie uzdrowisko staje sie miejscem miłosnych perypetii poczciwej dziewczyny i bogatego dziedzica.

14 sierpnia, niedziela, godz. 16.00 | Paweł i Gaweł (1938, 82’), reż. Mieczysław Krawicz
Film z niezwykłym duetem Dymszy i Bodo przez długi czas zapełniał sale kinowe i był chwalony przez krytykę. Zabawna komedyjka z piosenkami Henryka Warsa. Z tego filmu pochodzi znana kołysanka Ach, śpij kochanie.

21 sierpnia, niedziela, godz. 16.00 | Strachy (1938, 94), reż. Eugeniusz Cękalski
Jeden z najlepszych filmów przedwojennych. Dramat będący adaptacją powieści Marii Ukniewskiej, przedstawia portret środowiska tancerek z teatrzyku rewiowego. Oryginalne kreacje aktorskie i świetne dialogi Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.

28 sierpnia, niedziela, godz. 14.00 | Za winy niepopełnione (1938, 92’), reż. Eugeniusz Bodo
Kolejna dramatyczna rola w dorobku aktora, który wcielił się w postać złego Torenca, wspólnika bogatego przedsiębiorcy. Eugeniusz Bodo stanął także po drugiej stronie kamery, reżyserując film.

Eugeniusz Bodo – Kino na wakacje
Od 17 lipca do 28 sierpnia 2016 roku
Dom Spotkań z Historią w Warszawie

Dodaj komentarz