Zakończył się 9. Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animator

14 lipca podczas ceremonii wręczenia nagród ogłoszono listę zwycięzców tegorocznej edycji Międzynarodowego Konkursu Filmów Animowanych Animator w Poznaniu. Przyznano m.in. Grand Prix Festiwalu, czyli Złotego Pegaza za najlepszy film krótkometrażowy.

Fot. K Pictures (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. K Pictures (źródło: materiały prasowe organizatora)

Galę uświetnił występ zespołu Kwartludium, który zagrał na żywo muzykę skomponowaną przez Aleksandra Nowaka do projekcji filmu The Railrodder: Wędrownik Geralda Pottertona. Autor animacji do kultowej Żółtej Łodzi Podwodnej, który był gościem specjalnym festiwalu otrzymał Kryształowego Pegaza za całokształt twórczości.

Jury w składzie Špela Čadež (Słowenia), Michaela Pavlátová (Czechy), Mateusz Solarz (Polska) [krótki metraż] oraz Stanislav Sokolov (Rosja), Margaret Parsons (USA) i Paweł Sitkiewicz (Polska) [pełen metraż] przyznało następujące nagrody:

 • Grand Prix Festiwalu, Złotego Pegaza, otrzymał Igor Kovalyo (Rosja) za film Before Love

„Złożony film, który tworzy swój własny, wyjątkowy wszechświat” – pisze w oświadczeniu jury.

 • II Nagrodę (Nagrodę Narodowego Instytutu Audiowizualnego), Srebrnego Pegaza, otrzymał Theodore Ushev (Kanada) za film Ślepa Vaysha.

„Wizualnie mocny film, który zmusza nas do refleksji na temat współczesności” – tak jury uzasadniło swój wybór.

 • III Nagrodę, Brązowego Pegaza, otrzymał Phil Mulloy (Wielka Brytania) za film Ostateczna rozgrywka.

„Absurdalny, zabawny i przerażający film z doskonałym dźwiękiem oraz wyczuciem czasu” – czytamy w oświadczeniu jury.

 • Nagroda za najlepszy film muzyczny powędrowała do Georges’a Achwizgebela (Szwajcaria) za film Król Olch.

„Wspaniałą podróż, która doskonale łączy muzykę, obrazy i poezję” – jak twierdzi jury.

 • Nagroda specjalna za najlepszy film pełnometrażowy trafiła do Penny Lane (USA) za film Niezłe jaja!

Oto uzasadnienie jury: „Autorka opowiada historię pouczającą, przewrotną, a zarazem rozrywkową. Dzięki zaskakującym zwrotom akcji oraz twórczemu połączeniu konwencji dokumentu i kina animowanego film trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej sceny, a jednocześnie zachęca widzów do refleksji nad skutecznością demagogii w polityce i życiu codziennym oraz do krytycznego spojrzenia na mechanizmy medialnej autokreacji” – oto uzasadnienie jury.

 • Nagroda specjalna rektora Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu za najlepszy studencki film krótkometrażowy trafiła do Diny Velikovskaya (Rosja) za film O matce za „Wzruszający film o bezwarunkowej miłości opowiedziany z czarującym poczuciem humoru”.
 • Nagroda specjalna Stowarzyszenia Filmowców Polskich za najlepszy film polski została przyznana Marcie Pajek za film Figury niemożliwe i inne historie II. „Pełne wrażliwości zarysowanie osobistego stanu umysłu” – można przeczytać w uzasadnieniu przyznania nagrody.
 • Nagroda specjalna im. Wojciecha Juszczaka za szczególne walory artystyczne, Nagroda dyrektora artystycznego, powędrowała do Izumi Yoshida za film Kinki. „Za interesującą próbę wykazania, że za pomocą filmu abstrakcyjnego można zgłębiać najbardziej mroczne zakamarki ludzkiego umysłu” – czytamy w oświadczeniu dyrektora artystycznego MFFA Animator, Marcina Giżyckiego.
 • Nagroda publiczności za najlepszy film krótkometrażowy: Izabela Plucińska za film Sexy laundry.
 • Nagroda publiczności za najlepszy film pełnometrażowy: Alberto Vazquez i Pedro Rivero (Hiszpania) za film Psychonauci. Zapomniane dzieci.
 • Kryształowy Pegaz za całokształt twórczości: Gerald Potterton.

Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animator – to największe w Polsce wydarzenie kulturalne poświęcone filmowi animowanemu. Na każdej edycji festiwalu prezentowanych jest ponad 300 filmów z całego świata, w tym konkurs, retrospektywy, przeglądy tematyczne i premiery. Animator to także koncerty, warsztaty oraz bardzo obszerny program dla najmłodszych widzów. Wyróżnikiem poznańskiego festiwalu jest wszechobecna fuzja animacji z muzyką.

9. Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animator
Ogłoszenie laureatów: 15 lipca 2016 roku
Poznań

Dodaj komentarz