NInA Na Oko

W letnim kinie Narodowego Instytutu Audiowizualnego do końca wakacji prezentowane będą filmy dokumentalne, które pokazują, dlaczego muzycy nie potrafią i nie chcą wyrzec się wolności. Cykl NInA Na Oko rozpoczął się 7 lipca projekcją filmu Beats of Freedom – Zew wolności. Na widzów czekają jeszcze trzy wyjątkowe propozycje.

„Pussy Riot: Modlitwa punka” (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„Pussy Riot: Modlitwa punka” (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

21 lipca 2016 roku, godz. 21.30 | Pussy Riot: Modlitwa punka | reż. Maxim Pozdorovkin, Mike Lerner, 2013, 89 minut

Dokument opowiada historię trzech dziewczyn, które uzbrojone w muzykę wystąpiły przeciwko opresyjnemu systemowi. „Naszym celem jako artystek jest zmienić ludzkość” – mówią zamaskowane członkinie Pussy Riot, rosyjskiej grupy działającej na styku punk-rocka i konceptualizmu. Dokument Maxima Pozdorovkina i Mike’a Lernera pokazuje, jak wielką cenę przyszło im za to zapłacić.

Główną osią filmu jest proces, podczas którego Marija Alochina, Jekatierina Samucewicz oraz Nadieżda Tołokonnikowa zostają oskarżone o obrazę uczuć religijnych podyktowaną nienawiścią wobec prawosławia. Obserwujemy kolejne rozprawy, słuchamy wypowiedzi prawników, aresztowanych oraz ich rodzin. Dokument udowadnia, że punkowcy wciąż mają o co walczyć. I że nie jest to walka łatwa.

4 sierpnia 2016 roku, godz. 21.30 | Fonko | reż. Daniel Jadama, Lars Lovén, Göran Hugo Olsson, 2016, 88 minut

Fonko to opowieść o tym, jak muzyka pomaga w budowaniu post-kolonialnej tożsamości Afryki. Podczas podróży przez Dakar, Akrę, Lagos czy Johannesburg obserwujemy różne oblicza kontynentu.

Z jednej strony silne nawiązania do plemiennych tradycji, z drugiej szybko rozwijające się miasta i nowoczesność objawiająca się także nowymi trendami w sztuce. Fonko ukazuje rolę, jaką ma do odegrania muzyka w dokonywaniu się społecznych i politycznych przemian w Afryce. Tłumaczy, dlaczego azonto czy kuduro nie tracą nic na swojej popularności w Ghanie czy Angoli.

Podczas dźwiękowej wędrówki po kontynencie współczesnych muzyków, DJ-ów czy krytyków towarzyszy widzom również głos Fela Kutiego – jednego z najważniejszych artystów w historii Afryki.

22 sierpnia 2016 roku, godz. 21.30 | Raving Iran | reż. Susanne Regina Meures, 2016, 84 minuty

Raving Iran to rozwijająca się niczym dobry kryminał historia zamieszkujących Teheran didżejów, którzy starają się realizować pasję, ryzykując więzieniem. Ceniony polski producent, Wojciech Kucharczyk, upomniał kiedyś publiczność słowami: „do techno się, kurde, nie siedzi”. W Teheranie z kolei za techno się siedzi. Arash i Anoosh starają się ominąć restrykcyjne prawo, schodząc do podziemia. Aby potańczyć w rytm swojej ulubionej muzyki młodzi Irańczycy przemierzają setki kilometrów, by urządzać nielegalne imprezy na bezkresnej pustyni. Życie dwóch przyjaciół zmienia się, gdy dostają zaproszenie na festiwal muzyki klubowej w Szwajcarii. Zagranie na prestiżowej imprezie może okazać się punktem zwrotnym w ich karierze. Sęk w tym, że najpierw trzeba się tam dostać.

NInA Na Oko
Od 7 lipca do 22 sierpnia 2016 roku
Narodowy Instytut Audiowizualny Warszawa

Dodaj komentarz