• 2016-07-15

Hamlet kontra Chamlet

Stworzone przez niego postaci polityków – charakterystyczne, prześmieszne, zapadające w pamięć – wspominają wszyscy, którzy chociaż raz widzieli satyryczny program Szymon Majewski Show. W teatrze w ostatnich latach grał i gra często, ale wiele osób nadal wspomina przede wszystkim znakomite parodie Jarosława Kaczyńskiego czy Donalda Tuska, którymi rozbawiał Polaków. Jak to jest – być aktorem tak charakterystycznym? Czy rozśmieszanie ma swoje smutne konsekwencje? O tym opowie Michał Zieliński w spektaklu o tajemniczym tytule – Chamlet. Premiera już 30 lipca w warszawskim Och-Teatrze.

„Chamlet” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Chamlet” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Najważniejsze pytanie, z którym mierzy się Hamlet – być albo nie być – dzięki Michałowi Zielińskiemu może zyskać zupełnie nowe znaczenie. Kim być albo nie być? Być sobą czy premierem, którego tyle razy naśladowało się ku uciesze telewizyjnych widzów? A jeśli być postacią, jak pozostać sobą?… Czym różni się Hamlet od Chamleta? Czy rozśmieszanie może być zajęciem głęboko smutnym? Wiele pytań i jeszcze więcej odpowiedzi – na setki żartów, błyskotliwe improwizacje i znakomitą zabawę mogą liczyć wszyscy, którzy wybiorą się na Chamleta.

Czego jeszcze można się spodziewać? Jak mówi Michał Zieliński:

Opowiem o tym, jak nie potrafię być sobą. Że dzwonią do mnie z firmy Farmio od jajek, żebym zrobił kurę. Z PIS-u zadzwonili, żebym robił Kaczyńskiego w Radiu Maryja, bo w radiu go i tak nie widać, a wtedy ten prawdziwy może mieć spotkania w terenie.

Natomiast autorzy tekstu, na którego podstawie powstał spektakl – Szymon Majewski, Łukasz Sychowicz i Marcin Sońta – wyjaśniają:

Monolog Chamlet to rodzaj hołdu złożonego naszemu przyjacielowi Michałowi Zielińskiemu. To hołd dla jego talentu parodystycznego, w którym naszym zdaniem Michał nie ma sobie równych w Polsce. Wielu z Was przekonało się o tym, oglądając program Szymon Majewski Show, gdzie Michał wcielał się w postać Donalda Tuska, Jarosława Kaczyńskiego czy Bronisława Komorowskiego. Wszyscy pamiętają jego słynne Kiedy pytają mnie zakończone charakterystycznym kiwnięciem. Przez wiele lat uważałem, że Michał powinien mieć swój osobisty komediowy monolog. Dlatego wspólnie z Marcinem Sońtą, Łukaszem Sychowiczem napisaliśmy coś dla Michała o… Michale. O darze i męce bycia śmiesznym, o poszukiwaniu siebie w sobie i byciu MSZ, czyli Michałem „Scenką” Zielińskim.

Chamlet
Premiera: 30 lipca 2016 roku
Kolejne spektakle: 1, 2 sierpnia oraz 17, 18 września 2016 roku
Och-Teatr w Warszawie

Dodaj komentarz