• 2016-07-14

Międzynarodowa premiera Mnicha z morza w Locarno

Międzynarodowa premiera filmu dokumentalnego w reżyserii Rafała Skalskiego Mnich z morza odbędzie się w ramach Tygodnia Krytyki Filmowej Festiwalu Filmowego w Locarno. W konkursie zostanie pokazanych siedem filmów z całego świata.

„Mnich z morza”, reż. Rafał Skalski (źródło: materiały prasowe)

„Mnich z morza”, reż. Rafał Skalski (źródło: materiały prasowe)

Bohaterem filmu jest Ball, trzydziestoletni Taj, który prowadzi życie pełne uciech. Kuszą go atrakcje nocnego Bangkoku: imprezy, znajomi, alkohol. Jednak prastara tradycja nakazuje młodym mężczyznom wstąpić na pewien czas do zakonu, aby dowieść swojej dojrzałości i zmierzyć się z surowymi zasadami buddyzmu. W zacisznym klasztorze otoczonym morzem Ball spędzi więc dwa tygodnie, poddając się duchowemu przewodnictwu tamtejszych mnichów.

Rafał Skalski jest absolwentem wydziału reżyserii Szkoły Filmowej w Łodzi. Jego dokumentalny debiut 52 procent (2007) zdobył Złotego Lajkonika na 47. Krakowskim Festiwalu Filmowym po czym rozpoczął objazd po kilkudziesięciu najważniejszych festiwalach w tym IDFA, Hot Docs, Afi Docs. Od tego czasu zrealizował m.in krótkie dokumentalne Dziewczyny (2009), średniometrażowy dokument Kochankowie (2010), 30-minutową fabułę Zagraj ze mną (2010), a także dokument-komiks Zdzisław Pacak w ramach serii Portrety wojenne (2014). Obecnie pracuje nad nowym filmem dokumentalnym Nurt, który rozwija wraz z Gregiem Zglińskim.

Zdjęcia do filmu zrealizował Filip Drożdż, montażystą jest Filip Drzewiecki, muzykę skomponował laureat Paszportów „Polityki” 2016 Kuba Ziołek, zaś udźwiękowił go Franciszek Kozłowski z Ucho Studio.

Film został wyprodukowany przez Centralę w koprodukcji z Mosquito Films – Konrad Jakubowski oraz Indi Film. Mnich z morza został dofinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowy i uzyskał wsparcie mecenasów kultury za pośrednictwem portalu crowdfundingowego Polak Potrafi. Dystrybucją filmu w Polsce zajmie się Wrocławska Fundacja Filmowa.

Mnich z morza miał swoją światową premierę podczas Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Festiwal Filmowy w Locarno odbędzie się w dniach 3–13 sierpnia.

Mnich z morza
Reżyseria: Rafał Skalski
Premiera: sierpień 2016 roku
Festiwal Filmowy w Locarno

Dodaj komentarz