• 2016-07-14

Ciałowicz. Projektant z Wrocławia

22 lipca w Muzeum Architektury we Wrocławiu rozpocznie się wystawa Ciałowicz. Projektant z Wrocławia. Pokaz jest próbą przybliżenia sylwetki Tadeusza Ciałowicza, który należał do pionierów powojennego designu w Polsce.

„Ciałowicz. Projektant z Wrocławia” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Ciałowicz. Projektant z Wrocławia” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

To nieprawda, że w PRL-owskich sklepach nic nie było. Był Ciałowicz. Był on projektantem totalnym (czytaj: dizajnerem), choć mawiał, że nim nie jest. Projektanta poznaje się jednak nie po gadaniu, a po projektach. Talent Ciałowicza wzrastał wraz z podnoszącym się z ruin miastem. Szlifował go niestrudzenie projektując liczne neony i malując kolejne wnętrza sklepów.

Niektóre wrocławskie instytucje do dziś używają jego znaków. Najbardziej konsekwentnie robi to Muzeum Architektury we Wrocławiu, dla którego Ciałowicz zaprojektował w 1965 roku pierwsze logo dla instytucji kultury w powojennym Wrocławiu.

Wystawa przygotowana przez Fundację 102 to subiektywna selekcja i wycinek z przepastnego archiwum Tadeusza Ciałowicza. W przestrzeni Archiboxu będzie można poznać kilkadziesiąt powodów, dla których warto znać nazwisko pioniera projektowania w powojennym Wrocławiu. Wystawie towarzyszyć będzie program dodatkowy.

Fragment tekstu Łukasza Klisia

Ciałowicz. Projektant z Wrocławia
Od 22 lipca do 31 sierpnia 2016 roku
Wernisaż: 22 lipca 2016 roku, godzina 17.00
Muzeum Architektury we Wrocławiu

Dodaj komentarz