Wodopój

12 sierpnia w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia 1 w Gdańsku rozpocznie się wystawa Wodopój, na której swoje najnowsze prace pokaże Agnieszka Kalinowska. Ekspozycja zbudowana została wokół zagadnień wolności i zniewolenia.

Agnieszka Kalinowska, „Hiding Place”, 2016, fot. archiwum artystki (źródło: materiały prasowe organizatora)

Agnieszka Kalinowska, „Hiding Place”, 2016, fot. archiwum artystki (źródło: materiały prasowe organizatora)

W swoich pracach artystka analizuje mechanizmy rządzące światem i funkcjonującymi w nim jednostkami ludzkimi. W centrum jej zainteresowań znajduje się człowiek zawieszony, wraz ze swoimi emocjami, w aktualnej sytuacji geopolitycznej. Analizując teraźniejsze „tu i teraz” artystka swojej refleksji nadaje kształt uniwersalny ujawniając odwieczne wzory porządkujące jednostkową rzeczywistość. Jedną z interesujących ją społecznych emocji jest stan ciągłego braku poczucia bezpieczeństwa i utopijne próby podejmowane w celu oswojenia tego lęku. Jej prace analizują problemy związane z wyznaczaniem i zabezpieczeniem terytorium, polityką, która kultywuje atawistyczne rytuały władzy, dając jednostkom złudne poczucie ochrony.

Ważnym elementem twórczość Agnieszki Kalinowskiej jest proces powstawania prac. Wideo są często efektem społecznego eksperymentu. W rzeźbach artystka sięga po materiały „biedne”, surowe – szary papier, słomę, sznurek, a ostatnio również gałęzie okorowane przez dzikie zwierzęta. Stosuje technikę wyplatania kojarzącą się ze sztuką ludową. Jej obrazy wykonane są naiwną, ale też rygorystyczną w swoich ograniczeniach, techniką wyklejania kawałkami słomy. Prace artystki są emocjonalnym wyzwaniem dla odbiorcy. Kalinowska analizuje problemy spychane na margines, ujawnia podświadome lęki. Użyte media dopełniają się wzajemnie, żadne nie dominuje, wspólnie tworzą wielowątkową narracje gotową do odczytania przez wyobraźnię widza.

Agnieszka Kalinowska, Wodopój
Od 12 sierpnia do 23 września 2016 roku
Wernisaż: 12 sierpnia 2016 roku, godzina 18.00
Kuratorka: Agnieszka Kulazińska-Grobis
Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia 1
Gdańsk

Dodaj komentarz