Warszawa Antoniego Słonimskiego

Jak wyglądała przedwojenna Warszawa w czasach swej świetności? Już 27 lipca zobaczymy ją oczami Antoniego Słonimskiego, jednego ze Skamandrytów.

Tomasz M. Lerski, „Warszawa Antoniego Słonimskiego”, okładka książki (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Tomasz M. Lerski, „Warszawa Antoniego Słonimskiego”, okładka książki (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Twórczość poetycka Słonimskiego odnosząca się do jego rodzinnego miasta wpisuje się na jedno z pierwszych miejsc w dziejach gatunku poezji poświęconej Warszawie. W czterdziestą rocznicę śmierci pisarza nakładem PIW-u ukaże się Warszawa Antoniego Słonimskiego, książka Tomasza Lerskiego, która przenosi Czytelnika w niezwykłą podróż po stolicy widzianej oczami jednego ze Skamandrytów.

Zapraszam Państwa w podróż do Warszawy Antoniego Słonimskiego. Będzie to wędrówka pełna rozrzewnienia i tęsknoty za urokiem oraz urodą Warszawy czasów belle époque, w której Słonimski się urodził, Warszawy magicznego przedziału między wojnami, wreszcie miasta widzianego z daleka w gorzkich latach wojny, a na koniec epoki złudzeń i rozczarowań po powrocie Słonimskiego do gruzów Warszawy w roku 1945. Ale pełna też będzie uśmiechu i bardzo warszawskiego poczucia humoru. Wobec całospalenia Warszawy wszystko to, co widział Słonimski w krzywym zwierciadle swej satyry, nabiera zupełnie innego wyrazu – w zetknięciu z wielką za tamtą Warszawą tęsknotą i żalem, że stała się zaginioną Atlantydą. Uczucia te towarzyszą każdemu myślącemu człowiekowi, gdy tylko pozna choć skrawek historii nieujarzmionego miasta.
(fragment książki)

Tomasz M. Lerski, Warszawa Antoniego Słonimskiego. Portret miasta w zwierciadle literatury
Premiera: 27 lipca 2016 roku
Państwowy Instytut Wydawniczy

Dodaj komentarz