• 2016-07-13

Stajnia Sobieski prezentuje: Die Flöte gra Plusk!, Harry & The Callahans

17 lipca w klubie Szpitalna 1 w Krakowie wystąpią Die Flöte oraz Harry & The Callahans. To trzeci koncert z cyklu organizowanego przez muzyczny kolektyw Stajnia Sobieski.

Die Flöte – fotografia (źródło: materiały prasowe organizatora)

Die Flöte – fotografia (źródło: materiały prasowe organizatora)

Stajnia Sobieski jest muzycznym kolektyw, który od kilku lat zmienia oblicze przypominającego skansen Krakowa. Z owianych legendą krakowskich piwnic muzyczny ferment przeniósł się na trzecie piętro kamienicy, gdzie spotykają się, plotkują, tworzą i nagrywają stajniowi muzycy – na ulicy Sobieskiego właśnie.

Stajnia Sobieski zrzesza zespoły Armando Suzette, Bezczeszczę Bęben, Die Flöte, Kaseciarz, Rycerzyki, Harry & The Callahans, Noc Muzeów, Taxez i Zdrowie™. Co miesiąc odbywa się wydarzenie, gdzie występują zespoły ze Stajni i zaproszeni przez nich goście polskiej niezależnej sceny muzycznej.

Die Flöte gra „Plusk!”

Zespół tworzy kilku młodych – chociaż sami muzycy podają to określenie w wątpliwość – mężczyzn z Krakowa i okolic. To jednocześnie najstarszy skład wywodzący się ze Stajni Sobieski. Połączyła go wspólna miłość do nieposkromionej prokrastynacji oraz do amerykańskiej sceny indie lat 90. Z okazji 5. rocznicy wydania pierwszego albumu pt. Plusk!, specjalnie na jeden jedyny koncert, powrócą do oryginalnego składu, by zagrać debiutancki materiał uzupełniony o kilka nigdy niewydanych rarytasów. Tym samym współczynnik ryzyka uronienia nostalgicznej łezki na koncercie staje się niebezpiecznie podwyższony.

Stajnia Sobieski prezentuje: Die Flöte gra Plusk!, Harry & The Callahans (źródło: materiały prasowe organizatora)

Stajnia Sobieski prezentuje: Die Flöte gra Plusk!, Harry & The Callahans (źródło: materiały prasowe organizatora)

Harry & The Callahans

Harry & The Callahans to zespół z Detroit, który rozpadł się zanim zdołał zagrać swoją pierwszą trasę. Niegdyś stawiany obok MC5, The Stooges czy Martha & The Vandellas przepadł jak wiele nieodkrytych zespołów, które nie zdążyły się zorientować, że muszą nagrać płytę. Założycielem grupy był bębniarz Harry Callahan, który jako młodzieniec przeżył porażenie piorunem, co pozostawiło trwałe zmiany na jego osobowości. W młodym wieku rzucił szkołę i rozpoczął pracę w fabryce Packarda, gdzie szybko poznał przyszłych kolegów z zespołu, którzy zostali przez Harry’ego zmuszeni do zmiany imion na Rosie i Shannon. Zespół zaczął koncertować w Detroit oraz w okolicach, przez co zyskał sobie wielu sympatyków, jednak problemy zdrowotne oraz częste nieobecności Harry’ego spowodowały, że grupa odwlekała nagranie longplaya, przez co na przestrzeni czasu powstało dużo nagrań w zróżnicowanym, acz dość specyficznym stylu.

Maciej Nowacki (Kaseciarz) i Łukasz Cegiełka (ex-Kaseciarz) trafili na Harry & The Callahans buszując w starych kasetach z nagraniami zespołów z Detroit. Aby zdobyć więcej informacji rozpoczęli czasochłonne poszukiwania kogokolwiek związanego z Callahansami. Udało im się skontaktować z mamą Harry’ego, która przekazała muzykom wszystkie nagrania, jakie miała w domu. Dała im też namiar na Rosie i Shannon, którzy zgodzili się na udostępnienie materiału. Niestety ani rodzina, ani członkowie zespołu nie wiedzą gdzie się znajduje Harry.

Leather Highway (Midnight) może być uznawany jako hołd dla miasta Detroit, które zasłynęło z bardzo bogatej tradycji muzycznej, od elegancko skrojonego popu Motown, agresywnego rock and rolla oraz motoryki techno. Jest też to pamiątka po mieście, które miało stać się spełnieniem American Dream, ale zamieniło się w pustą ruinę.

Stajnia Sobieski prezentuje: Die Flöte gra Plusk!, Harry & The Callahans
17 lipca 2016 roku, godzina 20.00
Klub Szpitalna 1
Kraków

Dodaj komentarz