• 2016-07-13

Opera w parku

W Parku Skaryszewskim w Warszawie będzie można zobaczyć niezwykłe widowisko – Park-Operę Wojtka Blecharza. Premiera odbędzie się 16 lipca, a kolejny pokaz – 17 lipca.

„Park-Opera” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Park-Opera” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Park-Opera chociaż nie jest wystawiana w teatrze operowym, zawiera wszystkie elementy typowe dla swojego gatunku: śpiewaczkę, chór, balet, orkiestrę, scenografię, arię, recytatyw, lornetkę do podglądania, żywe zwierzęta na scenie, a nawet koncert fortepianowy.

Park-Opera skomponowana jest na brzmienie i przestrzeń części Parku Skaryszewskiego, znajdującej się w pobliżu Teatru Powszechnego. Opera od zarania dziejów była formą eksperymentalną, łączącą w sobie rożne gatunki i dziedziny sztuki. Słowo opera w języku włoskim oznacza „pracę”. Park-Opera to praca nad dźwiękiem, praca o dźwięku i poprzez dźwięk, opera o słuchaniu, wsłuchiwaniu się w środowisko, muzykę parku i miasta. Librettem opery staje się Park Skaryszewski i jego naturalne brzmienie. Każde przedstawienie potrwa około 1,5 godziny.

Widzowie będą mogli poruszać się po przestrzeni Park-Opery swobodnie, podążając za wskazówkami umieszczonymi na mapie, którą można będzie otrzymać w 3 różnych punktach Parku Skaryszewskiego.

Start: Przed Teatrem Powszechnym, następnie – przejście do Parku Skaryszewskiego.

Wojtek Blecharz | Park-Opera
Premiera: 16 lipca 2016 roku, godz. 16.00
Pokaz: 17 lipca 2016 roku, godz.16.00
Teatr Powszechny w Warszawie

Dodaj komentarz