• 2016-07-13

Kreska groteski i horroru

Zna dwie epoki rysowania komiksu, umie stworzyć wciągający klimat, czarny humor i superbohaterowie nie mają przed nim tajemnic. Jakub Babczyński przyjeżdża do Wrocławia w ramach projektu Ranne Szychty, polegającego na wymianie artystów między stolicą Dolnego Śląska a Gdańskiem. Spotkanie odbędzie się 14 lipca w galerii Dizajn BWA Wrocław.

Jakub Babczyński (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jakub Babczyński (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jakub Babczyński jest ilustratorem i rysownikiem komiksowym. Jaki ma styl? Lawiruje między realizmem z elementami horroru a czarnym humorem. Znany jest m.in. z komiksu Charlie Cudak, osadzonego w konwencji mrocznego kryminału. Oprócz prac własnych współtworzył nietypowe antologie, jak Miasto z widokiem, której historie umieszczone są w scenerii międzywojennej Gdyni. Jest również współautorem pierwszej antologii komiksów w komunikacji miejskiej Opowieści tramwajowe. Bierze również udział w akcjach warsztatowych, jak 24 Hour Comics Dayw Gdańsku (24 strony komiksu w 24 godziny).

„Spotkanie z Jakubem Babczyńskim to gratka dla każdego fana sztuki komiksu. To artysta, który przeżył dwie epoki technik rysowania, od ołówka i nakładania tuszu po tablet, i ma ciekawe refleksje na temat warsztatu. Opowie też o tym, jak stworzyć w komiksie atmosferę. Komiks musi mieć swój klimat niezależnie od techniki, żeby wciągać i powodować, że nie możemy się oderwać od fabuły” – mówi Marta Wróblewska z Gdańskiej Galerii Miejskiej, kuratorka 8. edycji festiwalu Grassomania, w ramach którego odbywa się cykl Ranne Szychty. W czasie pobytu w stolicy Dolnego Śląska Jakub Babczyński będzie pracować nad krótką formą komiksową w duecie z wrocławskim poetą Bartoszem Sadulskim.

Jakub Babczyński, fragment komiksu „Charlie Cudak” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jakub Babczyński, fragment komiksu „Charlie Cudak” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jakub Babczyński fascynuje się komiksem od zawsze, zajmuje się nim od końca lat 90. W 2008 dla historii obrazkowych porzucił zawód architekta. Autor ilustracji do takich prac jak Ballada o Eulalii (2005) do scen. Jerzego Szyłaka, Miasto z Widokiem (2013) do scen. Elżbiety Żukowskiej, Olimpia z Gdańska (2015) do scen. Piotra Szulca. Laureat II nagrody na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi w 2015 r. za komiks Charlie Cudak do scenariusza P. Szulca. Poza twórczością rysunkową prowadzi regularne zajęcia z komiksu i storyboardu w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Gdańsku. Czyta i nałogowo kolekcjonuje niezliczone ilości komiksów, coraz poważniej rozważając terapię.

Ranne Szychty to program rezydencyjny, w którym uczestniczą artyści z Gdańska i Wrocławia. Pracując w duetach literacko-wizualnych zastanowią się nad wielowarstwowością tych miast/nie-miast, przedefiniowaniem ich tożsamości i podejmą próbę „dokopania się” do niewidocznych dla oka lub zagubionych w pamięci pokładów drzemiących w obydwu z nich. W ramach serii pobytów rezydencyjnych oraz spotkań autorskich odbywających się w Gdańsku i Wrocławiu, skonfrontujemy wizje literatów i artystów tak, aby rezultatem każdego takiego spotkania był utwór integrujący słowo z obrazem, rzeczy z ideami, świat bytów ze światem ich cieni.

Końcowym efektem tych twórczych spotkań będzie eksperymentalna publikacja artystyczna kompilująca powstałe w ramach Rannych Szycht utwory.

Kreska groteski i horroru. Spotkanie z Jakubem Babczyńskim
14 lipca 2016 roku, godz. 18.00
Galeria Dizajn BWA Wrocław

Dodaj komentarz