• 2016-07-13

Kreska groteski i horroru

Zna dwie epoki rysowania komiksu, umie stworzyć wciągający klimat, czarny humor i superbohaterowie nie mają przed nim tajemnic. Jakub Babczyński przyjeżdża do Wrocławia w ramach projektu Ranne Szychty, polegającego na wymianie artystów między stolicą Dolnego Śląska a Gdańskiem. Spotkanie odbędzie się 14 lipca w galerii Dizajn BWA Wrocław.

Jakub Babczyński (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jakub Babczyński (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jakub Babczyński jest ilustratorem i rysownikiem komiksowym. Jaki ma styl? Lawiruje między realizmem z elementami horroru a czarnym humorem. Znany jest m.in. z komiksu Charlie Cudak, osadzonego w konwencji mrocznego kryminału. Oprócz prac własnych współtworzył nietypowe antologie, jak Miasto z widokiem, której historie umieszczone są w scenerii międzywojennej Gdyni. Jest również współautorem pierwszej antologii komiksów w komunikacji miejskiej Opowieści tramwajowe. Bierze również udział w akcjach warsztatowych, jak 24 Hour Comics Dayw Gdańsku (24 strony komiksu w 24 godziny).

„Spotkanie z Jakubem Babczyńskim to gratka dla każdego fana sztuki komiksu. To artysta, który przeżył dwie epoki technik rysowania, od ołówka i nakładania tuszu po tablet, i ma ciekawe refleksje na temat warsztatu. Opowie też o tym, jak stworzyć w komiksie atmosferę. Komiks musi mieć swój klimat niezależnie od techniki, żeby wciągać i powodować, że nie możemy się oderwać od fabuły” – mówi Marta Wróblewska z Gdańskiej Galerii Miejskiej, kuratorka 8. edycji festiwalu Grassomania, w ramach którego odbywa się cykl Ranne Szychty. W czasie pobytu w stolicy Dolnego Śląska Jakub Babczyński będzie pracować nad krótką formą komiksową w duecie z wrocławskim poetą Bartoszem Sadulskim.

Jakub Babczyński, fragment komiksu „Charlie Cudak” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jakub Babczyński, fragment komiksu „Charlie Cudak” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jakub Babczyński fascynuje się komiksem od zawsze, zajmuje się nim od końca lat 90. W 2008 dla historii obrazkowych porzucił zawód architekta. Autor ilustracji do takich prac jak Ballada o Eulalii (2005) do scen. Jerzego Szyłaka, Miasto z Widokiem (2013) do scen. Elżbiety Żukowskiej, Olimpia z Gdańska (2015) do scen. Piotra Szulca. Laureat II nagrody na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi w 2015 r. za komiks Charlie Cudak do scenariusza P. Szulca. Poza twórczością rysunkową prowadzi regularne zajęcia z komiksu i storyboardu w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Gdańsku. Czyta i nałogowo kolekcjonuje niezliczone ilości komiksów, coraz poważniej rozważając terapię.

Ranne Szychty to program rezydencyjny, w którym uczestniczą artyści z Gdańska i Wrocławia. Pracując w duetach literacko-wizualnych zastanowią się nad wielowarstwowością tych miast/nie-miast, przedefiniowaniem ich tożsamości i podejmą próbę „dokopania się” do niewidocznych dla oka lub zagubionych w pamięci pokładów drzemiących w obydwu z nich. W ramach serii pobytów rezydencyjnych oraz spotkań autorskich odbywających się w Gdańsku i Wrocławiu, skonfrontujemy wizje literatów i artystów tak, aby rezultatem każdego takiego spotkania był utwór integrujący słowo z obrazem, rzeczy z ideami, świat bytów ze światem ich cieni.

Końcowym efektem tych twórczych spotkań będzie eksperymentalna publikacja artystyczna kompilująca powstałe w ramach Rannych Szycht utwory.

Kreska groteski i horroru. Spotkanie z Jakubem Babczyńskim
14 lipca 2016 roku, godz. 18.00
Galeria Dizajn BWA Wrocław

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR