Ixcanul zwycięzcą sekcji konkursowej BRAVE: Forbidden CINEMA!

12 lipca kuratorzy przeglądu BRAVE: Forbidden CINEMA we Wrocławiu ogłosili wyniki plebiscytu publiczności w sekcji konkursowej festiwalu. Najwięcej głosów uzyskał gwatemalski film pt. Ixcanul w reżyserii Jayro Bustamante, zdobywając tym samym główną nagrodę przeglądu – 4 tys. euro. O nagrodę w sekcji konkursowej festiwalu walczyło 7 filmów z całego świata.

Ixcanul, „reż. Jayro Bustamante” – kadr z filmu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ixcanul, „reż. Jayro Bustamante” – kadr z filmu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Produkcja gwatemalskiego reżysera opowiada o plemieniu Indian Kakczikel, żyjących u podnóża czynnego wulkanu w Gwatemali. Życie bohaterów obraca się wokół kultywowania dawnych tradycji, które poznajemy za sprawą pierwszoplanowej postaci – Marii, która właśnie przygotowuje się na ślub z bogatym mężczyzną. Do serca jednak przypada jej ktoś inny. Co zrobi bohaterka gdy wybranek ucieknie z kraju, pozostawiając ją brzemienną? Dzieło Bustamante pokazuje zarówno poetyckie okoliczności natury Gwatemalskiej, wyznaczającej rytm życia społeczeństwa, jak i ciemną stronę kraju, w którym wciąż pełno jest pogardy, segregacji rasowej, wyzysku – pokłosi kolonializmu. Debiut reżyserski Jayro Bustamante wywołał sensację na całym świecie, zdobywając nagrody na festiwalach od Kartageny po Berlinale.

Konkurs Forbidden CINEMA! to całkowita nowość i najważniejsza sekcja filmowa podczas Brave Festivalu. Znalazło się w niej 7 wyjątkowych, starannie wyselekcjonowanych dzieł z całego świata – od Gwatemali po Mali. Wszystkie one, niepokazywane w Polsce w szerokiej dystrybucji, wzbudziły sensację na świecie, zdobywały nagrody na najważniejszych międzynarodowych festiwalach filmowych, wywoływały zachwyt i dyskusje.

Filmy konkursowe – odważne formalnie lub tematycznie – prezentują różne wymiary wykluczenia, dotykają palących problemów, przekraczają tabu. Jedne zostały stworzone przez artystów-dysydentów, takich jak Rosjanin Oleg Mavromatti (To nie jest kraj dla głupich ludzi), drugie wspierają walkę o swobodę w lokowaniu uczuć, bez względu na plemienne tradycje (Tanna) czy stan zdrowia (Paryż 5:59). Jeszcze inne przybliżają brzmienia zakazane w Iranie (Raving Iran) czy w Mali (Grajmy dopóki nas nie zabiją) albo portretują zakazanych czy raczej „nielegalnych” ludzi – wykluczonych dzisiejszego świata. Zobaczymy ich choćby w słynnym, nagrodzonym Złotym Niedźwiedziem w Berlinie Fuocoammare, Ogień na morzu czy dotykającym procederu handlu ludźmi w Gwatemali, poetyckim Ixcanulu.

Organizatorem i inicjatorem Brave Festival jest Stowarzyszenie Kultury Teatralnej Pieśń Kozła. Przychody ze sprzedaży biletów, jak co roku zostaną w całości przekazane na działalność międzynarodowej organizacji charytatywnej ROKPA, która pomaga przede wszystkim dzieciom w Tybecie.

Konkurs BRAVE: Forbidden CINEMA!
Główna nagroda: Ixcanul (reż.) Jayro Bustamante
Ogłoszenie wyników: 12 lipca 2016 roku
Brave Festival
Wrocław

Dodaj komentarz