Lustro o północy

20 lipca będzie miał swoją premierę reportaż Adama Hochschilda, Lustro o północy. Książka wydana nakładem wydawnictwa Czarne opowiada o bolesnej historii RPA.

Adam Hochschild, „Lustro o północy”, okładka książki (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Adam Hochschild, „Lustro o północy”, okładka książki (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Adam Hochschild patrzy na napięte stosunki we współczesnej RPA przez pryzmat dwóch pozornie odległych wydarzeń historycznych. Pierwsze to przełomowa bitwa nad Krwawą Rzeką z 1838 roku, która przesądziła o tym, kto będzie rządził w tej części świata – Burowie czy Zulusi. Drugie to uroczyste obchody jej rocznicy zorganizowane sto pięćdziesiąt lat później przez konkurujące ze sobą ugrupowania Afrykanerów.

– Viva Mandela, viva!
– Viva!
– Viva Sisulu, viva!
– Viva!
– Niech żyje ANC, niech żyje!
– Niech żyje!
Mike Beea, przewodniczący Obywatelskiego Stowarzyszenia Alexandry, wskazuje na trumny i mówi załamującym się głosem:
– Nasi bracia leżą tu przede mną i przed wami! Stoję, a łzy spływają mi aż do serca. Kiedy skończy się to barbarzyństwo?

(fragment książki)

Łącząc spojrzenie reportera z wnikliwością historyka, Hochschild pokazuje, jak przeszłość kładzie się na współczesności wyjątkowo długim cieniem.

W swojej najnowszej książce Hochschild zabiera czytelników w podróż nad Krwawą Rzekę, gdzie w 1838 roku odbyła się bitwa, która wpłynęła na losy południowej Afryki (…). Autor pokazuje, że długa droga, którą przebył ten region, spływa krwią niewinnych czarnoskórych mieszkańców kontynentu. Przybliżając tę historię, wyjaśnia mechanizmy funkcjonowania współczesnej RPA (…). Powstało już wiele książek na ten temat, jednak dzieło Hochschilda, opowiada o tym regionie z nowej, intrygującej perspektywy.

Louise Leonard, Biblioteka Uniwersytetu Floryda

Adam Hochschild, Lustro o północy. Śladami wielkiego Treku
Premiera: 20 lipca 2016 roku
Wydawnictwo Czarne

Dodaj komentarz