• 2016-07-13

Plenerowa Feta teatralna po raz dwudziesty

Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta odbywa się cyklicznie od 1997 roku w Gdańsku. To festiwal wędrujący po dzielnicach wymagających bodźca do zmian, wspierający i poszerzający działania rewitalizacyjne miasta o część najważniejszą – sferę społeczną. Tegoroczna, 20. edycja rozpocznie się już 14 lipca.

20. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

20. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Feta jest jednym z największych, znaczących i cenionych plenerowych festiwali teatralnych w Polsce i tej części Europy, umożliwiającym mieszkańcom Gdańska i turystom poznanie najwartościowszych zjawisk i trendów we współczesnym teatrze plenerowym, zarówno polskim, jak i światowym. Dodatkowo jest festiwalem unikatowym w skali kraju, dbającym o zachowanie tradycyjnej formuły, koncentrując się na prezentacji teatru ulicznego oraz plenerowego.

Feta oferuje widzom w różnym wieku i o zróżnicowanym poziomie wykształcenia wartościową ofertę teatralną, bogatą w oryginalne środki ekspresji artystycznej, nierzadko komentującą współczesną rzeczywistość, wzbudzającą refleksję. Festiwal daje każdemu łatwy dostęp do międzynarodowej sztuki i podnosi stopień udziału społeczeństwa w kulturze.

Po dwóch latach spędzonych na Forcie Góry Gradowej i Placu Zebrań Ludowych Feta wraca do poprzedniej lokalizacji. W tym roku teatry plenerowe i uliczne znów gościć będą na bastionach, opływie Motławy i Starym Przedmieściu w Gdańsku. Feta powraca tam, gdzie organizowana była przez pięć lat poprzedzających przeprowadzkę na teren Góry Gradowej.

Wyprowadzając się ze Starego Przedmieścia, naszą nową lokalizację traktowaliśmy tymczasowo. Jedną z głównych motywacji do tego kroku był fakt, że formuła spektakli, które wpisywały się w teren bastionów, zaczęła się wyczerpywać. Postanowiliśmy szukać nowego miejsca do inspiracji, a Fort Góry Gradowej doskonale się do tego nadawał – tłumaczy Szymon Wróblewski, dyrektor Festiwalu.

Dziś Feta stoi przed kolejnymi wyzwaniami. Festiwal musi swoim zasięgiem obejmować większe tereny miasta, dlatego nadchodząca edycja została zaplanowana w dwóch dzielnicach – na Starym Przedmieściu i sąsiadującym z nim Dolnym Mieście w Gdańsku.

Organizatorem festiwalu jest Plama – Gdański Archipelag Kultury.

20. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta
Od 14 do 17 lipca 2016 roku
Gdańsk

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR