• 2016-07-13

Plenerowa Feta teatralna po raz dwudziesty

Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta odbywa się cyklicznie od 1997 roku w Gdańsku. To festiwal wędrujący po dzielnicach wymagających bodźca do zmian, wspierający i poszerzający działania rewitalizacyjne miasta o część najważniejszą – sferę społeczną. Tegoroczna, 20. edycja rozpocznie się już 14 lipca.

20. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

20. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Feta jest jednym z największych, znaczących i cenionych plenerowych festiwali teatralnych w Polsce i tej części Europy, umożliwiającym mieszkańcom Gdańska i turystom poznanie najwartościowszych zjawisk i trendów we współczesnym teatrze plenerowym, zarówno polskim, jak i światowym. Dodatkowo jest festiwalem unikatowym w skali kraju, dbającym o zachowanie tradycyjnej formuły, koncentrując się na prezentacji teatru ulicznego oraz plenerowego.

Feta oferuje widzom w różnym wieku i o zróżnicowanym poziomie wykształcenia wartościową ofertę teatralną, bogatą w oryginalne środki ekspresji artystycznej, nierzadko komentującą współczesną rzeczywistość, wzbudzającą refleksję. Festiwal daje każdemu łatwy dostęp do międzynarodowej sztuki i podnosi stopień udziału społeczeństwa w kulturze.

Po dwóch latach spędzonych na Forcie Góry Gradowej i Placu Zebrań Ludowych Feta wraca do poprzedniej lokalizacji. W tym roku teatry plenerowe i uliczne znów gościć będą na bastionach, opływie Motławy i Starym Przedmieściu w Gdańsku. Feta powraca tam, gdzie organizowana była przez pięć lat poprzedzających przeprowadzkę na teren Góry Gradowej.

Wyprowadzając się ze Starego Przedmieścia, naszą nową lokalizację traktowaliśmy tymczasowo. Jedną z głównych motywacji do tego kroku był fakt, że formuła spektakli, które wpisywały się w teren bastionów, zaczęła się wyczerpywać. Postanowiliśmy szukać nowego miejsca do inspiracji, a Fort Góry Gradowej doskonale się do tego nadawał – tłumaczy Szymon Wróblewski, dyrektor Festiwalu.

Dziś Feta stoi przed kolejnymi wyzwaniami. Festiwal musi swoim zasięgiem obejmować większe tereny miasta, dlatego nadchodząca edycja została zaplanowana w dwóch dzielnicach – na Starym Przedmieściu i sąsiadującym z nim Dolnym Mieście w Gdańsku.

Organizatorem festiwalu jest Plama – Gdański Archipelag Kultury.

20. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta
Od 14 do 17 lipca 2016 roku
Gdańsk

Dodaj komentarz