Sienkiewicz sfilmowany

21 lipca w Muzeum Kinematografii odbędzie się wernisaż wystawy Sienkiewicz sfilmowany. Ekspozycja wpisuje się w ogólnopolskie obchody Roku Sienkiewiczowskiego.

„Sienkiewicz sfilmowany”, plakat wystawy (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Sienkiewicz sfilmowany”, plakat wystawy (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa Sienkiewicz sfilmowany, przygotowana w Roku Sienkiewiczowskim w ramach 170. rocznicy urodzin pisarza, to pierwsza tak obszerna ekspozycja prezentująca sylwetkę laureata literackiej Nagrody Nobla, autora Trylogii, Quo vadis i W pustyni i w puszczy.

16 utworów Sienkiewicza sfilmowanych w Polsce, Francji, Włoszech, Rosji i USA ma 40 wersji ekranowych. To filmy fabularne, telewizyjne, etiuda studencka i serie tv. Na wystawie Sienkiewicz sfilmowany zostaną zaprezentowane wszystkie – od nakręconego w wytwórni braci Lumière przez Georgesa Hatota w 1896 roku trwającego kilkadziesiąt sekund Nerona wypróbowującego truciznę na niewolnikach po najnowszą cyfrową wersję obrazu Jerzego Hoffmana Potop Redivivus z 2014 roku.

Ekspozycję wzbogacą oryginalne rekwizyty z planów zdjęciowych sienkiewiczowskich ekranizacji. Wśród prezentowanych materiałów będą m.in. certyfikat watykańskiej kopii filmu Jerzego Kawalerowicza Quo vadis (z premierowego pokazu w Watykanie, w którym uczestniczył Jan Paweł II), projekty postaci do niezrealizowanej animowanej wersji Quo vadis, fajka reżysera Aleksandra Forda, którą palił na planie Krzyżaków czy archiwalny jugosłowiański plakat do włosko-francusko-jugosłowiańskiej ekranizacji Ogniem i mieczem Fernando Cerchio, gdzie Jana Skrzetuskiego zagrał Pierre Brice – aktorowi sławę przyniosła rola Winnetou. Specjalne miejsce zajmą „muzyczne portrety” wybranych bohaterów Trylogii.

Prezentowane na wystawie zbiory z kolekcji Muzeum Kinematografii w Łodzi uzupełnione zostały rekwizytami z Łódzkiego Centrum Filmowego.

Sienkiewicz sfilmowany
Wernisaż: 21 lipca 2016 roku, godz. 12.00
Od 21 lipca do 15 listopada 2016 roku
Muzeum Kinematografii
Łódź

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR