Sienkiewicz sfilmowany

21 lipca w Muzeum Kinematografii odbędzie się wernisaż wystawy Sienkiewicz sfilmowany. Ekspozycja wpisuje się w ogólnopolskie obchody Roku Sienkiewiczowskiego.

„Sienkiewicz sfilmowany”, plakat wystawy (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Sienkiewicz sfilmowany”, plakat wystawy (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa Sienkiewicz sfilmowany, przygotowana w Roku Sienkiewiczowskim w ramach 170. rocznicy urodzin pisarza, to pierwsza tak obszerna ekspozycja prezentująca sylwetkę laureata literackiej Nagrody Nobla, autora Trylogii, Quo vadis i W pustyni i w puszczy.

16 utworów Sienkiewicza sfilmowanych w Polsce, Francji, Włoszech, Rosji i USA ma 40 wersji ekranowych. To filmy fabularne, telewizyjne, etiuda studencka i serie tv. Na wystawie Sienkiewicz sfilmowany zostaną zaprezentowane wszystkie – od nakręconego w wytwórni braci Lumière przez Georgesa Hatota w 1896 roku trwającego kilkadziesiąt sekund Nerona wypróbowującego truciznę na niewolnikach po najnowszą cyfrową wersję obrazu Jerzego Hoffmana Potop Redivivus z 2014 roku.

Ekspozycję wzbogacą oryginalne rekwizyty z planów zdjęciowych sienkiewiczowskich ekranizacji. Wśród prezentowanych materiałów będą m.in. certyfikat watykańskiej kopii filmu Jerzego Kawalerowicza Quo vadis (z premierowego pokazu w Watykanie, w którym uczestniczył Jan Paweł II), projekty postaci do niezrealizowanej animowanej wersji Quo vadis, fajka reżysera Aleksandra Forda, którą palił na planie Krzyżaków czy archiwalny jugosłowiański plakat do włosko-francusko-jugosłowiańskiej ekranizacji Ogniem i mieczem Fernando Cerchio, gdzie Jana Skrzetuskiego zagrał Pierre Brice – aktorowi sławę przyniosła rola Winnetou. Specjalne miejsce zajmą „muzyczne portrety” wybranych bohaterów Trylogii.

Prezentowane na wystawie zbiory z kolekcji Muzeum Kinematografii w Łodzi uzupełnione zostały rekwizytami z Łódzkiego Centrum Filmowego.

Sienkiewicz sfilmowany
Wernisaż: 21 lipca 2016 roku, godz. 12.00
Od 21 lipca do 15 listopada 2016 roku
Muzeum Kinematografii
Łódź

Dodaj komentarz

Sonda

Kolekcjonuję:

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

Konkursy

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR