• 2016-07-12

Rumuńskie wesele

Muzeum Narodowe w Gdańsku zaprasza do obejrzenia wystawy Rumuńskie wesele. Zebrane eksponaty, materiał fotograficzny i audiowizualny pozwolą skonfrontować wiedzę na temat rumuńskiej tradycji ślubnej i weselnej z informacjami i opisami coraz częściej obecnymi na blogach i portalach podróżniczych.

„Rumuńskie wesele” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Rumuńskie wesele” (źródło: materiały prasowe organizatora)

W Rumunii folklor jest silnie związany z tradycją. Latem w regionie Maramuresz odbywają się spotkania, podczas których młode panny dowiadują się, jakie mają szanse na zamążpójście. W niektórych siedmiogrodzkich wioskach takie spotkania przypominają bardziej targi poprzedzające uroczyste i huczne weseliska, które organizuje się przeważnie na jesieni. A samo weselisko? Kto chce uczynić zadość tradycji, zaprasza na wesele mówców, pieśniarzy, muzyków i tancerzy. Gościom przygrywa kapela składająca się z muzyków noszących regionalne stroje, którzy grają regionalną muzykę! Co ciekawe, wszyscy weselnicy znają kroki minimum 3–4 tańców, a jeśli nie, to uczą się podczas przyjęcia. Wesele trwa do białego rana. Około północy świadek wraz z kolegą kradną pannę młodą na około 1,5 godziny – zabierają ją na spacer lub drinka. Pan młody telefonicznie negocjuje okup (najczęściej wystarcza drink) i złodzieje przyprowadzają młodą żonę z powrotem.

Swoje liczne zbiory udostępniło Muzeul Naţional al Ţăranului Român w Bukareszcie (Narodowe Muzeum Chłopa Rumuńskiego), zaproszone przez Muzeum Narodowe w Gdańsku do współpracy przy organizacji wystawy. Dzięki nim prześledzimy wszystkie najważniejsze momenty obrzędu: opuszczenie przez pannę młodą i pana młodego grupy rówieśniczej i przejście do grupy małżonków, ceremonię ślubu religijnego, charakterystyczne cechy zabawy weselnej oraz zabawy po uroczystości weselnej (nasze „poprawiny”). Wystawa przedstawi najważniejszych oprócz młodej pary bohaterów ceremonii: rodziców, świadków, osoby zapraszające do ślubu, kucharzy. Zostanie zaprezentowanych dziewiętnaście kompletnych kostiumów z różnych regionów Rumunii wraz z biżuterią używaną w czasie ceremonii ślubnej na terenach wiejskich w różnych częściach etnicznych kraju. Fotografie i materiał audiowizualny (m.in. tradycyjne pieśni) oddadzą tę specyficzną, pełną przywiązania do tradycji atmosferę. Nie zabraknie charakterystycznych przedmiotów weselnych: skrzyń posagowych, dywanów, tkanin oraz elementów wystroju wnętrza z weselnym dzbanem.

Cechą typową i nieodłączną rumuńskiego wiejskiego wesela jest muzyka i taniec. Dlatego podczas wernisażu wystawy odbędzie się koncert, na którym Jacek Wesołowski i Tomasz Drabin zaprezentują utwory inspirowane tradycyjną muzyką rumuńską. Melodie, których będzie można posłuchać, stanowią swego rodzaju mały kalejdoskop rumuńskiej muzyki ludowej. Wykonawcy zagrają na dwóch bardzo rumuńskich instrumentach: skrzypcach i akordeonie. Wydaje się, że właśnie one (a zwłaszcza skrzypce) są kwintesencją tradycyjnej muzyki rumuńskiej. Inne instrumenty tradycyjnie stosowane w muzyce tego kraju to cymbały, kontrabas, klarnet i instrumenty pasterskie, np. piszczałki.

Na wernisażu będzie można usłyszeć również pieśni ludowe w opracowaniu instrumentalnym. Pieśni i tańce, które zaprezentują organizatorzy (czardasze, hory itd.), są z pewnością znane wszystkim Rumunom i chociaż wykonanie muzyków pochodzących przecież z innej kultury jest interpretacją tradycyjnych utworów rumuńskich, to jednak zachowa jak najbliższy duchowi rumuńskiemu autentyczny styl.

Wystawie będzie towarzyszyć bogata oferta edukacyjna przygotowana przez zespół Oddziału Etnografii MNG we współpracy z Uniwersytetem Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Kurator wystawy: Waldemar Elwart
Aranżacja wystawy: Grupa Gdyby
Organizator: Muzeum Narodowe w Gdańsku / Oddział Etnografii
Współorganizator: Muzeul Naţional al Ţăranului Român w Bukareszcie

Rumuńskie wesele
Wernisaż: 20 lipca 2016 roku, godz. 17.00
Wystawa czynna do 31 grudnia 2016 roku
Muzeum Narodowe w Gdańsku / Oddział Etnografii

Dodaj komentarz

Sonda

Kolekcjonuję:

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

Konkursy

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR