• 2016-07-12

Julieta Almodóvara

2 września do polskich kin trafi najnowszy film Pedro Almodóvara Julieta. Prezentowana w Konkursie Głównym festiwalu w Cannes Julieta to wielki powrót hiszpańskiego mistrza. W swoim nowym filmie reżyser Porozmawiaj z nią i Volver wraca do rzeczywistości, w której czuje się najlepiej: świata kobiet i ich namiętności.

Pedro Almodóvar, „Julieta” – kadr z filmu (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Pedro Almodóvar, „Julieta” – kadr z filmu (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Julieta to trzymająca w napięciu historia matki poszukującej córki, która wiele lat temu zniknęła bez śladu. Opowieść o skrajnych uczuciach, jakie odczuwamy wobec najbliższych i tajemnicach, które przed nimi skrywamy. Filmowa adaptacja opowiadań wyróżnionej literacką Nagrodą Nobla Alice Munro pokazuje, że siłą kina Almodóvara jest niezmiennie wiara w potęgę uczuć i miłości.

Pedro Almodóvar mówi o filmie:
Julieta wzięła swój początek w opowiadaniach Alice Munro. Od kiedy przeczytałem Uciekinierkę myślałem o zaadaptowaniu trzech jej historii – Szansy, Wkrótce i Milczenia – na potrzeby kina. Te trzy opowiadania, choć nie następują kolejno po sobie, miały wspólną bohaterkę – Julietę. To niezależne formy, a ja spróbowałem nadać im wspólny charakter, dodając niezbędne elementy. Dwa tragiczne rozstania, rezultat przypadku i pecha, naznaczyły świadomość Juliety. Poczucie winy, które dotyka także jej córkę, wślizgnęło się w scenariusz, choć nie zdawałem sobie z tego do końca sprawy. Pojawiło się, kiedy wydawało mi się, że scenariusz jest już gotowy, w momencie, gdy jego elementy dopasowują się wzajemnie, stają się bogatsze niemal bez udziału scenarzysty, a z powodu samej opowieści. Poczucie winy podróżuje z Julietą w pociągu, jak tragiczne przeznaczenie. To sprawia, że historia staje się mroczniejsza, co jeszcze wzmocnił ścieżką dźwiękową Alberto Iglesias.

Zbiór opowiadań Uciekinierka pojawił się już jako rekwizyt na planie Skóry, w której żyję. Na tacy, na której Marisa Paredes (Marilia) podaje więzionej przez siebie Elenie Anayi (Vincente/Vera) śniadanie znajduje się również książka Alice Munro.

Pedro Almodóvar | Julieta
Premiera: 2 września 2016 roku
Gutek Film

Dodaj komentarz