Chochla literacka w ArtCafe Barakah

15 lipca w krakowskim ArtCafe Barakah odbędzie się performatywne czytanie wierszy Charlesa Bukowskiego. Zajmą się tym twórcy Chochli literackiej, czyli imprezy literackiej prowadzonej w stylu open microphone. 

Chochla literacka, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Chochla literacka, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Denis! Denis, prowadzisz to cholerne spotkanie… Przerwę w połowie, jeśli nie dostanę drugiej butelki wina!” – kto kiedykolwiek widział Bukowskiego czytającego swoje wiersze na żywo, ten przekonał się zapewne, że czytanie odbywa się w aurze bliższej koncertowi punkowemu niż wieczorkowi poetyckiemu. ArtCafe Barakah spróbuje odtworzyć atmosferę tamtych wieczorów z Bukowskim i jego literaturą. 15 lipca zostaną odczytane utwory Bukowskiego w nietypowych aranżacjach i wykonaniach.

Pisarstwo Bukowskiego prezentuje się jako bardzo prosta, niemalże reportażowa forma zapisu codzienności. Jego styl ociera się o lapidarność i nieskomplikowanie. W tym jednak odnaleźć właśnie można jakość jego prozy. Bukowski niczym Van Gogh przedstawia rzeczywistość, którą pojmuje przez pryzmat swojej własnej charakterystycznej i osobliwej percepcji. Tworzy obraz ludzi, przedmiotów i wnętrz, w których wydarzyła się zwyczajność i przeciętność. Nigdy nie pozwala sobie na nietrzeźwość w przedstawianiu jego świata. Te zaciemnione bary, nieodmalowane ściany stają się scenerią dla zdarzeń w jakiś sposób dziwnie uświęconych. Bukowski i jego światy, jakich nikt nie chce znać, są jednak podskórnie znajome i przyciągające dla każdego. Łatwo stwierdzić, że był on autorem prawdziwie celebrującym życie. Skupiał się na przedstawieniach tego, co jest zupełnie niereprezentatywne i z pozoru nieciekawe. Odszukiwał jednak w surowej materii coś zmuszającego nas do szukania w niej czegoś skrzętnie ukrytego. Niemalże metafizycznego. Niczym poczciwy Van Gogh, tworząc obraz przedstawiający na przykład stare buty. Obuwie, które przecież codziennie wkłada pewna kobieta wykonująca pracę, jaka w oczach wszechświata mogłaby być najnudniejszą, ale pozwala utrzymać równowagę w uniwersum ludzkich spraw… Ale to już zupełnie inna historia. Można domniemać, że Bukowski pisząc o swoich licznych upadkach sporządza swój własny Autoportret z obciętym uchem

Pamiętajcie także o formule, która towarzyszy tym spotkaniom – każdy może stanąć przed mikrofonem i poczęstować gości swoimi ulubionymi (w tym własnymi) utworami. Mowa tutaj zarówno o literaturze jak i muzyce, improwizacji i bogowie wiedzą, czym jeszcze!

Twórcy Chochli literackiej to przede wszystkim trójka młodych twórców, których w grupę literacką połączyła praca nad Nocami Waniliowych Myszy, autorskim projektem Teatru Barakah będącym cyklem spektaklów z elementami kabaretu i piosenki, które cieszą się dużą popularnością w krakowskim świecie rozrywki i kultury. Od ponad roku przygotowują dla ArtCafe Barakah spotkania z literaturą, na których panuje zasada open microphone – każdy może zaprezentować swój ulubiony fragment lub własną twórczość. Nie brakuje również muzyki a każda z imprez kończy się widowiskowym jam session.

Dawid Barański – ukończył zarządzanie kulturą na Uniwersytecie Jagiellońskim, usiłuje skończyć dziennikarstwo. Jak może to jeździ z plecakiem i bez celu; jak musi, to pisze, choć zdarza się, że pisze jak chce. Z natury cynik i malkontent, ale ma znajomych. Publikował w „Drugim Obiegu” i na portalu kulturatka.pl. Udziela się w redakcji festiwalowej PKO OFF Camera i uzewnętrznia w niezależnym magazynie „Krata Kultury”

Amadou Guindo – student Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim, a także niepoprawny optymista i niespokojna dusza z kompleksem Piotrusia Pana. Publikował m.in. na portalu Onet.pl, w Magazynie” oraz „Dzienniku Polskim”. Po wyczerpującej publicystycznej tułaczce odnalazł swój artystyczny zakątek w niezależnym magazynie kulturalnym „Krata Kultury”. W chwilach wolnych od marnowania czasu na kulturę prowadzi szkolenia z języka angielskiego. Złoty człowiek – jak nie pije

Grzegorz Like – kulturoznawca. Z wykształcenia filmoznawca, z zamiłowania krzewiciel tradycji beatnikowskiej i rysownik. Krakowski korespondent warszawskiego portalu Magazyn.pl, gdzie od przeszło dwóch lat zajmuje się konstruktywną krytyką literacką i relacjonowaniem krakowskich festiwali (m.in. Conrad Festiwalu i Festiwalu im. Czesława Miłosza). Ma na swoim koncie wywiady z postaciami takimi jak: Mark Danner, Jan Jakub Kolski, Paul Auster, Raja Shehadeh i Marcin Meller. Obecnie studiuje dziennikarstwo i grozi, że wyda swój zbiór gonzo-reportaży, które własnoręcznie zilustruje.

Chochla Literacka, Chochla Allstars – Wieczór z Bukowskim
15 lipca 2016 roku, godz. 21.00
ArtCafe Barakah
Kraków

Dodaj komentarz

Sonda

Kolekcjonuję:

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

Konkursy

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR