Chochla literacka w ArtCafe Barakah

15 lipca w krakowskim ArtCafe Barakah odbędzie się performatywne czytanie wierszy Charlesa Bukowskiego. Zajmą się tym twórcy Chochli literackiej, czyli imprezy literackiej prowadzonej w stylu open microphone. 

Chochla literacka, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Chochla literacka, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Denis! Denis, prowadzisz to cholerne spotkanie… Przerwę w połowie, jeśli nie dostanę drugiej butelki wina!” – kto kiedykolwiek widział Bukowskiego czytającego swoje wiersze na żywo, ten przekonał się zapewne, że czytanie odbywa się w aurze bliższej koncertowi punkowemu niż wieczorkowi poetyckiemu. ArtCafe Barakah spróbuje odtworzyć atmosferę tamtych wieczorów z Bukowskim i jego literaturą. 15 lipca zostaną odczytane utwory Bukowskiego w nietypowych aranżacjach i wykonaniach.

Pisarstwo Bukowskiego prezentuje się jako bardzo prosta, niemalże reportażowa forma zapisu codzienności. Jego styl ociera się o lapidarność i nieskomplikowanie. W tym jednak odnaleźć właśnie można jakość jego prozy. Bukowski niczym Van Gogh przedstawia rzeczywistość, którą pojmuje przez pryzmat swojej własnej charakterystycznej i osobliwej percepcji. Tworzy obraz ludzi, przedmiotów i wnętrz, w których wydarzyła się zwyczajność i przeciętność. Nigdy nie pozwala sobie na nietrzeźwość w przedstawianiu jego świata. Te zaciemnione bary, nieodmalowane ściany stają się scenerią dla zdarzeń w jakiś sposób dziwnie uświęconych. Bukowski i jego światy, jakich nikt nie chce znać, są jednak podskórnie znajome i przyciągające dla każdego. Łatwo stwierdzić, że był on autorem prawdziwie celebrującym życie. Skupiał się na przedstawieniach tego, co jest zupełnie niereprezentatywne i z pozoru nieciekawe. Odszukiwał jednak w surowej materii coś zmuszającego nas do szukania w niej czegoś skrzętnie ukrytego. Niemalże metafizycznego. Niczym poczciwy Van Gogh, tworząc obraz przedstawiający na przykład stare buty. Obuwie, które przecież codziennie wkłada pewna kobieta wykonująca pracę, jaka w oczach wszechświata mogłaby być najnudniejszą, ale pozwala utrzymać równowagę w uniwersum ludzkich spraw… Ale to już zupełnie inna historia. Można domniemać, że Bukowski pisząc o swoich licznych upadkach sporządza swój własny Autoportret z obciętym uchem

Pamiętajcie także o formule, która towarzyszy tym spotkaniom – każdy może stanąć przed mikrofonem i poczęstować gości swoimi ulubionymi (w tym własnymi) utworami. Mowa tutaj zarówno o literaturze jak i muzyce, improwizacji i bogowie wiedzą, czym jeszcze!

Twórcy Chochli literackiej to przede wszystkim trójka młodych twórców, których w grupę literacką połączyła praca nad Nocami Waniliowych Myszy, autorskim projektem Teatru Barakah będącym cyklem spektaklów z elementami kabaretu i piosenki, które cieszą się dużą popularnością w krakowskim świecie rozrywki i kultury. Od ponad roku przygotowują dla ArtCafe Barakah spotkania z literaturą, na których panuje zasada open microphone – każdy może zaprezentować swój ulubiony fragment lub własną twórczość. Nie brakuje również muzyki a każda z imprez kończy się widowiskowym jam session.

Dawid Barański – ukończył zarządzanie kulturą na Uniwersytecie Jagiellońskim, usiłuje skończyć dziennikarstwo. Jak może to jeździ z plecakiem i bez celu; jak musi, to pisze, choć zdarza się, że pisze jak chce. Z natury cynik i malkontent, ale ma znajomych. Publikował w „Drugim Obiegu” i na portalu kulturatka.pl. Udziela się w redakcji festiwalowej PKO OFF Camera i uzewnętrznia w niezależnym magazynie „Krata Kultury”

Amadou Guindo – student Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim, a także niepoprawny optymista i niespokojna dusza z kompleksem Piotrusia Pana. Publikował m.in. na portalu Onet.pl, w Magazynie” oraz „Dzienniku Polskim”. Po wyczerpującej publicystycznej tułaczce odnalazł swój artystyczny zakątek w niezależnym magazynie kulturalnym „Krata Kultury”. W chwilach wolnych od marnowania czasu na kulturę prowadzi szkolenia z języka angielskiego. Złoty człowiek – jak nie pije

Grzegorz Like – kulturoznawca. Z wykształcenia filmoznawca, z zamiłowania krzewiciel tradycji beatnikowskiej i rysownik. Krakowski korespondent warszawskiego portalu Magazyn.pl, gdzie od przeszło dwóch lat zajmuje się konstruktywną krytyką literacką i relacjonowaniem krakowskich festiwali (m.in. Conrad Festiwalu i Festiwalu im. Czesława Miłosza). Ma na swoim koncie wywiady z postaciami takimi jak: Mark Danner, Jan Jakub Kolski, Paul Auster, Raja Shehadeh i Marcin Meller. Obecnie studiuje dziennikarstwo i grozi, że wyda swój zbiór gonzo-reportaży, które własnoręcznie zilustruje.

Chochla Literacka, Chochla Allstars – Wieczór z Bukowskim
15 lipca 2016 roku, godz. 21.00
ArtCafe Barakah
Kraków

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR