21 wierszy miłosnych

Do księgarń trafia właśnie pierwsza książka z wierszami Adrienne Rich po polsku. Autorem przekładów 21 wierszy miłosnych wydanych w Biurze Literackim jest Jakub Głuszak. Tom uzupełnia jeden z najważniejszych esejów poetki – Przymusowa heteroseksualność. Książka będzie miała swoją specjalną prezentację podczas Stacji Literatura 21, niemal dokładnie w czterdziestą rocznicę premiery Twenty-One Love Poems.

Adrienne Rich, „21 wierszy miłosnych”, okładka książki (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Adrienne Rich, „21 wierszy miłosnych”, okładka książki (źródło: materiały prasowe wydawcy)

W kontekście powracających wciąż rozmów o zbyt małej obecności kobiet w życiu literackim przyswojenie polskim czytelnikom tomu 21 wierszy miłosnych Adrienne Rich wydaje się potrzebne, a nawet konieczne. Amerykańska pisarka to zresztą nie tylko jedna z ważniejszych postaci dwudziestowiecznej poezji, ale również feministka akcentująca w swoich pracach kwestie praw kobiet czy mniejszości seksualnych.

21 wierszy miłosnych to historia miłości homoseksualnej, a więc miłości, o której świat wolałby milczeć i której zdecydowanie nie sprzyja. Diagnozie, jaką Rich stawia otaczającej ją rzeczywistości, zresztą nie tylko ze względu na odrzucenie inności, daleko do optymizmu – dość powiedzieć, że nad miastem, które poetka opisuje, „na ekranach migoczą/ pornografia, wampiry z science fiction”. Jeśli w takiej przestrzeni można gdzieś szukać ratunku, to tylko w bliskości z ukochaną kobietą.

Rich nie tylko swoimi tekstami poetyckimi, co widać choćby w dołączonym do książki eseju, występuje przeciwko wąsko pojętej „normalności”, przeciw przymusom, jakie społeczeństwo, które jedynie siebie ma na uwadze, nakłada na jednostkę, ograniczając jej możliwości rozwoju. Niezwykle subtelne i delikatne liryki pomieszczone w tomiku pokazują, jaką moc ma miłość łącząca dwie kobiety, i ustanawiają nowy porządek, rozbrajając konwencje od wewnątrz.

Adrienne Rich – poeta i esteistka, urodzona w 1929 roku w Baltimore. Jest laureatką licznych nagród, m.in. National Book Award za Diving into the Wreck (1973) czy National Book Critics Circle Award za zbiór The School Among the Ruins (2004). Jedną z jej najważniejszych, a zarazem szeroko dyskutowanych publikacji jest książka Zrodzone z kobiety. Macierzyństwo jako doświadczenie i instytucja (1976). Zmarła w Santa Cruz w 2012 roku.

Adrienne Rich, 21 wierszy miłosnych
Premiera: 11 lipca 2016 roku
Biuro Literackie

Dodaj komentarz