Twórczość artystyczna więźniów KL Auschwitz

12 lipca w Fabryce Emalia Oskara Schindlera w Krakowie odbędzie się wykład Twórczość artystyczna więźniów KL Auschwitz, który wygłosi Agnieszka Sieradzka z Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Wykład towarzyszy wystawie Więzień 774. Xawery Dunikowski w KL Auschwitz, którą można oglądać do 28 sierpnia w Fabryce Schindlera.

Włodzimierz Siwierski, „Zupa”, KL Auschwitz, 1940 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Włodzimierz Siwierski, „Zupa”, KL Auschwitz, 1940 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau posiada w swoich zbiorach największą i unikatową na skalę światową kolekcję sztuki związanej z obozem Auschwitz. Prace artystyczne stworzone w warunkach skrajnego zagrożenia są niezwykłym, poruszającym dokumentem czasu i historii. Równocześnie można w nich odnaleźć trudne do odtworzenia dziś uczucia i emocje, które towarzyszyły więźniom każdego dnia. I właśnie ze względu na tę olbrzymią wartość historyczną i emocjonalną sztuka obozowa jest niezwykle cenna i stanowi uniwersalny przekaz zrozumiały dla każdego odbiorcy.

W skład zbiorów Muzeum wchodzą prace wykonane w obozie oficjalnie, na zlecenie SS (m.in. w utworzonym przez Niemców Lagermuseum), dzieła tworzone w ukryciu, nielegalnie oraz prace powojenne byłych więźniów, będące rodzajem relacji z tamtych wydarzeń i próbą uporania się z obozową traumą.

Około dwóch tysięcy zachowanych obrazów, rysunków, przedmiotów rzemiosła artystycznego i drobnej rzeźby mimowolnie rodzi pytanie: jak to było możliwe? Jest jednak faktem niezaprzeczalnym, że sztuka spełniła ogromną rolę w zachowaniu resztek godności ludzkiej. Skoro tworzono i przeżywano utwory artystyczne, myślano samodzielnie i twórczo, dostrzegano i odczuwano potrzeby drugiego człowieka – znaczy to, że wykonawcy zbrodniczego systemu obozowego nie zdołali zdławić człowieczeństwa. Bogata produkcja artystyczna obozów jest na to namacalnym dowodem.

Agnieszka Sieradzka: Twórczość artystyczna więźniów KL Auschwitz
12 lipca 2016 roku, godz. 16.00
Fabryka Emalia Oskara Schindlera w Krakowie

Dodaj komentarz