Ćwiczenia z kreatywności – program edukacyjny

Wystawa warszawskiego MSN-u  Ćwiczenia z kreatywności trwa do 4 września. W tym czasie można wziąć udział w oprowadzaniu po wystawie prowadzonym w trzech językach, warsztatach rodzinnych i tych przeznaczonych wyłącznie dla dzieci.

„Ćwiczenia z kreatywności” – program edukacyjny, fot. Monika Orpik (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Ćwiczenia z kreatywności” – program edukacyjny, fot. Monika Orpik (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa Ćwiczenia z kreatywności. Przestrzenie emancypacyjnej edukacji w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie gromadzi przykłady działań edukacyjnych artystów i architektów, którzy, podobnie jak wpływowi reformatorzy edukacji (tacy jak Paolo Freire czy Ivan Illich), szukali nowych metod uczenia się, które pobudzałyby kreatywność i budowały więzi międzyludzkie.

Architektura wystawy zaprojektowana przez Tamása Kaszása nawiązuje do Poipoidromu Roberta Filliou i Joachima Pfeufera, instalacji architektonicznej zaprojektowanej w latach 60. XX wieku, która w swojej przestrzeni odzwierciedlała kolejne etapy procesu twórczego.

Wystawę można zwiedzać do 4 września podczas bezpłatnych warsztatów, podczas których nacisk położony będzie nie tyle na obcowanie z dziełami sztuki, co na wykorzystanie metod pracy zainspirowanych działalnością artystów.

PROGRAM EDUKACYJNY TOWARZYSZĄCY WYSTAWIE:

Bezpłatne oprowadzania

 • Oprowadzania w języku polskim – w niedziele (od 26 czerwca do 4 września), godz. 14.00 oraz w środy (od 6 lipca do 31 sierpnia), godz. 15.00
 • Oprowadzania w języku angielskim – w soboty (od 9 lipca do 3 września), godz. 14.00
 • Oprowadzania w języku rosyjskim – w środę 13 lipca, 27 lipca, 10 sierpnia, 24 sierpnia, godz. 17.00

Warsztaty dla dzieci

Bezpłatne warsztaty dla dzieci w wieku 6–12 lat (soboty w godz. 12.30–15.30)

 • 23 lipca – Przestrzeń, czyli kreatywność i architektura
 • 6 sierpnia – Komunikacja, czyli kreatywność i język
 • 20 sierpnia – Obraz, czyli kreatywność i wszystko, co widać
 • 3 września – Relacje, czyli kreatywność i to, czego uczymy się od siebie

W co drugą sobotę lipca i sierpnia najmłodsi widzowie Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie mogą uczestniczyć w warsztatach inspirowanych edukacyjną działalnością artystów prezentowanych na wystawie Ćwiczenia z kreatywności. Przez trzy godziny na wystawie będzie można spotkać edukatorów muzealnych, którzy zaproszą do rozwiązywania kreatywnych zadań. Do grupy można dołączyć w dowolnym momencie i w dowolnej chwili ją opuścić.

Warsztaty rodzinne

Bezpłatne warsztaty rodzinne pod hasłem: „Po co dzieciom artyści” (niedziele w godz. 12.30–14.00)

 • 17 lipca – Yona Friedman i superstruktury
 • 31 lipca – Lygia Clark: przedmioty a zmysły
 • 14 sierpnia – Bruno Munari i zabawy ze sztuką
 • 28 sierpnia – Dziecięcy Instytut Permanentnej Kreacji

W co drugą niedzielę miesiąca Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na bezpłatne warsztaty rodzinne. Prowadzący przybliżą sylwetki artystów, którzy wykorzystywali sztukę i sytuacje artystyczne w celach edukacyjnych. Uczestnicy nie będą skupiać się na oglądaniu dzieł sztuki i rozmawianiu o nich, ale na działaniu i doświadczaniu.

Zajęcia dla dzieci w ramach akcji „Lato w mieście”

Zajęcia przeznaczone są dla zorganizowanych grup uczniów szkół podstawowych klas 1–6. Oferta składa się z czterech modułów tematycznych do wyboru – przestrzeń, komunikacja, forma i kompozycja oraz relacje. Zapisy są prowadzone na stronie internetowej muzeum.

Ćwiczenia z kreatywności. Przestrzenie emancypacyjnej edukacji. Program edukacyjny
Od 24 czerwca do 4 września 2016 roku
Muzeum Sztuki Nowoczesnej
Warszawa

Dodaj komentarz