Sztuka szuka IQ

Ponad 180 prac autorstwa trzydziestu wrocławskich artystów od 2 lipca gości w Narodowym Forum Muzyki. Inspiracją do przygotowania ekspozycji przez kuratorkę Ewę Kaszewską była inteligencja – wskaźnik IQ stworzony 104 lata temu we Wrocławiu przez prof. Williama Sterna.

Tomasz Broda, „Wiliam Stern”, 2015, akryl, płótno, 100 × 70 cm (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tomasz Broda, „Wiliam Stern”, 2015, akryl, płótno, 100 × 70 cm (źródło: materiały prasowe organizatora)

W 1961 roku we Wrocławiu powstała słynna Szkoła Wrocławska, przemianowana kilka lat późnej na Grupę Wrocławską. Już wtedy dostrzegano pewną odrębność miejscowego środowiska plastycznego, był to atut otwierający drzwi do szerszych prezentacji w Polsce. Do 1978 grupa organizowała wspólne wystawy, które cieszyły się ogromną popularnością.

Dzisiaj, w okresie globalizacji i unifikacji, wrocławscy artyści ponownie starają się zdefiniować miejsca, w których żyją i tworzą. Odkrywając na nowo tożsamość miasta, nawiązują do artystycznych i naukowych tradycji miejsca, czerpią z wyjątkowego twórczego klimatu Wrocławia, wyłamując się z postępującego ujednolicenia. Wystawa Sztuka szuka IQ. Artyści Wrocławia to próba podsumowania tych działań:

Charakterystyczny klimat twórczy Wrocławia skłania do stwierdzenia, że genius loci tego miasta manifestuje się najpełniej dziełami artystów tworzących tu od lat 70. XX w. Szukając wspólnego mianownika dla wystawy, a także zadając sobie pytanie, w jaki sposób można zdefiniować dobra sztukę, wpadliśmy na dosyć przewrotny pomysł zmierzenia jej IQ – tłumaczy Ewa Kaszewska, kuratorka wystawy.

Inspiracją do zorganizowania wystawy stał się iloraz inteligencji – wskaźnik IQ, wymyślony 104 lata temu właśnie we Wrocławiu przez Williama Sterna, uczonego światowej sławy, pracującego na Uniwersytecie Wrocławskim. Stern, ceniony w tamtym czasie podobnie jak Zygmunt Freud, Carl Jung czy Edyta Stein, przez lata był pomijany ze względu na swoje żydowskie pochodzenie. Dopiero od niedawna wszedł do oficjalnego kanonu nauki.

Sztuka szuka IQ. Artyści Wrocławia, zorganizowana w ramach programu sztuk wizualnych ESK Wrocław 2016, to próba podkreślenia niezwykłej, abstrakcyjnej idei Sterna. To opowieść o tym, że dobra sztuka może być inteligentna i że warto nią grać o wizerunek i przyszłość miasta. Część dzieł pochodzi z kolekcji prywatnej, część z pracowni artystów, inne z Dolnośląskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. Niektóre dzieła zostały wykonane specjalnie z myślą o wystawie.

Artyści: Tomasz Broda, Jan Chwałczyk, Krystyna Cybińska, Tomasz Domański, Stanisław Dróżdż, Kurt Fleckenstein, Józef Hałas, Marcin Harlender, Aga Jarząbowa, Paweł Jarodzki, Kasia Kmita, Piotr Kmita, Jerzy Kosałka, Hanna Krzetuska, Waldemar Kuczma, Natalia Lach-Lachowicz, Andrzej Lachowicz, Eugeniusz Minciel, Zdzisław Nitka, Krzysztof Skarbek, Eugeniusz Get Stankiewicz, Anna Szpakowska-Kujawska, Wacław Szpakowski, Radek Ślany, Albin Tomaszewski, Lech Twardowski, Antek Wajda, Krzysztof Wałaszek, Urszula Wilk, Maria Zuba

Sztuka szuka IQ. Artyści Wrocławia
Kurator: Ewa Kaszewska
Od 2 lipca do 11 września 2016 roku
Organizator: Biuro Festiwalowe Impart 2016
Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu

Dodaj komentarz