Marc Chagall i artyści europejskiej awangardy

Marc Chagall, uważany za jednego z najważniejszych twórców awangardowych XX wieku, pozostaje do dziś, także w powszechnej świadomości, jednym z najlepiej rozpoznawalnych artystów. Jego nastrojowe obrazy, grafiki, ilustracje czy projekty scenografii są ozdobą i dumą wielu kolekcji muzealnych oraz prywatnych. W ostatnich latach na świecie odbyły się liczne pokazy jego prac. W lipcu również Wrocław dołączył do grona miast prezentujących twórczość tego artysty.

Marc Chagall, „XX wiek”, 1969, Muzeum Marca Chagalla w Witebsku (źródło: materiały prasowe organizatora)

Marc Chagall, „XX wiek”, 1969, Muzeum Marca Chagalla w Witebsku (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na wystawie Marc Chagall i artyści europejskiej awangardy w Muzeum Miejskimi Wrocławia w Pałacu Królewskim jest prezentowanych prawie 60 grafik, w tym kilkanaście kolorowych litografii autorstwa Marca Chagalla. Uzupełnieniem dla nich są prace klasyków sztuki awangardowej XX wieku: Georgesa Braque’a, Alexandra Caldera, Alberto Giacomettiego, Fernanda Legera, Andree Massona, Henri Matisse’a, Joana Miró, Pabla Picassa, Raoula Ubaca i innych. Jest to zbiór szczególny, w całości bowiem pochodzący z założonego w 1997 roku Muzeum Marca Chagalla w Witebsku na Białorusi. Wystawa we Wrocławiu będzie pierwszą prezentacją tej kolekcji w Polsce.

Chagall przyszedł na świat w 1887 roku w Łoźnie koło Witebska. Później los rzucał go po różnych krajach: uczył się w Petersburgu, mieszkał we Francji i w Stanach Zjednoczonych. Mimo dzielącej go od swego kraju odległości do końca życia nosił w sercu swój własny Witebsk, który nieustannie pojawiał się w jego dziełach. Twórczość Chagalla ukształtowało przede wszystkim jego pochodzenie, zarówno w sensie etnicznym, jak i geograficznym. Balansował jednocześnie na dwóch biegunach, malował codzienność małego żydowskiego miasteczka na wschodzie Europy, posługując się nowoczesną, uniwersalną formą artystyczną. Czerpał inspiracje ze swoich wspomnień oraz modernistycznych nurtów sztuki, m.in. ekspresjonizmu, orfizmu, fowizmu, surrealizmu, kubizmu, z którymi zetknął się już podczas pierwszego pobytu w Paryżu w 1911 roku. Zamieszkał wówczas w słynnym „Ulu”, kompleksie złożony z ponad 140 pracowni, utworzonym przez mecenasa sztuki i rzeźbiarza Alfreda Boucher. Studia wynajmowali tam m.in. Modigliani, Léger, Brâncuși, Apollinaire, Lipschitz, Soutine, Zadkine, Archipenko, Jacob. W tym doborowym towarzystwie Chagall znalazł się w samym centrum eksperymentów nowej sztuki, stając się czołową postacią rodziny artystów nowoczesnych, którzy zbudowali sztukę i styl wieku XX. W 1937 roku otrzymał francuskie obywatelstwo. Zmarł 28 marca 1985 w Saint-Paul-de-Vence we Francji.

Na wystawie pokazany zostanie również film dokumentalny Mistrzowie Sztuki nowoczesnej. Marc Chagall oraz animacja Świat wyobraźni Marca Chagalla, która zabierze widzów w podróż po obrazach tego artysty. Do wystawy wydany został katalog prac Marca Chagalla.

Marc Chagall i artyści europejskiej awangardy
Od 1 lipca do 31 sierpnia 2016 roku
Muzeum Miejskie Wrocławia, Pałac Królewski

Dodaj komentarz