• 2016-07-08

Egzaminy inspirowane Kieślowskim

W ramach festiwalu Wakacyjne Kadry w Kręgach Sztuki zostanie zaprezentowana prapremiera sztuki Juliana Potrzebnego Egzaminy, której bohater inspirowany jest postacią Krzysztofa Kieślowskiego. Z Cieszyna sztuka pojedzie m.in. do Iranu, Indonezji i Nigerii.

Julian Potrzebny - reżyser „Egzaminów” (źródło: materiały prasowe)

Julian Potrzebny - reżyser „Egzaminów” (źródło: materiały prasowe)

Egzaminy to kameralny dramat na dwóch aktorów, inspirowany biografią Krzysztofa Kieślowskiego. Tekst odnosi się do twórczości wielkiego reżysera, wykorzystuje cytaty zarówno z jego filmów, jak i wywiadów, których udzielił. Reżyser Julian Potrzebny rysuje intymny portret człowieka, który w zderzeniu z własnymi ograniczeniami i wątpliwościami odnajduje w sobie siły, o które się nie podejrzewał. Potrzebny nie ukrywa, że to dzięki Krzysztofowi Kieślowskiemu zdawał do Szkoły Filmowej w Łodzi. Jego tekst jest więc rodzajem hołdu oddanego temu wielkiemu artyście.

Egzaminy pokazują Kieślowskiego trzykrotnie próbującego dostać się do łódzkiej Filmówki. Za każdym razem egzaminatorem okazuje się dojrzały Kieślowski. Młody Kieślowski ekscytuje się swoimi sukcesami, a dojrzały je podważa. Ostatecznie, dojrzały Kieślowski decyduje się zakończyć karierę reżysera, zaś młody Kieślowski próbuje skłonić go do jej kontynuowania.

Oglądamy więc spotkanie młodego człowieka, szukającego swojego miejsca w świecie, z dojrzałym artystą, który od tego świata szuka odpoczynku. Poznajemy ich odmienne opinie na temat sztuki, sławy, roli reżysera i artysty, miłości, rodziny, metafizyki i religii.

Poza premierą Egzaminów na festiwalu Wakacyjne Kadry widzowie będą mogli zobaczyć nigdy niepokazywany w Polsce dokument o Krzysztofie Kieślowskim Życie jest przypadkiem oraz spotkać się z Winfriedem Bolenzem – jednym z twórców tego filmu, a przede wszystkim asystentem Krzysztofa Kieślowskiego na planie Dekalogu. Twórca spotka się z publicznością 8 lipca po seansie filmu Życie jest przypadkiem, który rozpocznie się o 15:00.

Sztukę napisał Julian Potrzebny – urodzony w 1982 r. scenarzysta i reżyser, absolwent Wydziału Reżyserii łódzkiej Szkoły Filmowej, uczestnik Laboratorium Scenariuszowego SFP, laureat stypendiów scenariuszowych PISF i wieloletni współpracownik Teatru Dramatycznego m.st. Warszawy. Spektakl Teatru Telewizji Walizki, którego był drugim reżyserem, zdobył Grand Prix festiwalu Dwa Teatry – Sopot 2015.

W dojrzałego Kieślowskiego wciela się Jakub Lasota – urodzony w 1975 r., absolwent Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu. Zadebiutował u Jerzego Jarockiego w Teatrze Polskim we Wrocławiu, pracował dotychczas między innymi na scenach Warszawy (Teatr Dramatyczny), Wrocławia (Teatr Polski, Teatr Capitol) i Chorzowa (Teatr Rozrywki).

Rolę młodego reżysera gra Filip Gurłacz – urodzony w 1990 r., jeden z najzdolniejszych aktorów młodego pokolenia, który ukończył Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku i Akademię Teatralną w Warszawie. Dotychczas zagrał między innymi w Mieście 44 Jana Komasy oraz w Powidokach Andrzeja Wajdy, których premiera jest jednym z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń 2016 roku w polskim kinie.

Julian Potrzebny, Egzaminy (premiera)
9 lipca 2016 roku
Teatr im. A. Mickiewicza
Cieszyn

Dodaj komentarz