• 2016-07-07

Solo Piano Nahorny & Sendecki w Krakowie

W Krakowie trwa XXI Letni Festiwal Jazzowy Piwnicy pod Baranami. Po fenomenalnym koncercie Pata Metheny`ego i corocznej Niedzieli Orleańskiej miłośników jazzu czekają kolejne atrakcje. W najbliższy weekend 8 i 10 lipca w projekcie Solo Piano wystąpią Włodzimierz Nahorny i Vladislav „Adzik” Sendecki.

Włodzimierz Nahorny (źródło: materiały prasowe organizatora)

Włodzimierz Nahorny (źródło: materiały prasowe organizatora)

W piątek wirtuozerią czarować będzie Włodzimierz Nahorny. Swoją pierwszą nagrodę jako solista otrzymał podczas festiwalu Jazz nad Odrą w 1964 r. 2 lata później rozpoczął współpracę z Andrzejem Trzaskowskim, następnie z Wandą Warską, Andrzejem Kurylewiczem. Kolejne lata to rozkwit kariery, trasy koncertowe, nagrody…

W 2000 otrzymał statuetkę Fryderyka w kategorii Jazzowy Muzyk Roku 2000, w 2011 roku otrzymał honorową nagrodę Złotego Fryderyka. Jako pianista, saksofonista, flecista, kontrabasista, kompozytor i aranżer występował w wielu krajach, m.in. w Belgii, Austrii, Danii, Finlandii, Wielkiej Brytanii, Holandii, Niemczech, we Francji, Włoszech, w Hiszpanii, Jugosławii, Norwegii, Rumunii, na Węgrzech, w Czechach, Rosji, Algierii i Japonii.

Niedzielny wieczór należeć będzie do Vladislava Sendeckiego. Będąc jeszcze studentem katowickiego Wydziału Jazzu, cieszył się już renomą wybitnego pianisty improwizującego. Potem opinię tę potwierdziła jego międzynarodowa kariera. Grał m.in. z takimi sławami jak Klaus Doldinger, Billy Cobham, bracia Michael i Randy Breckerowie, Jaco Pastorius, Joe Henderson, Lenny White i Charlie Mariano. Niezależnie od współpracy z tymi wspaniałymi muzykami, konsekwentnie realizował własne projekty, firmowane też swoim nazwiskiem.

Pianista to wędrowiec, współczesny pielgrzym, ciekawy różnorodności dźwięków i kultur. „Dla mnie muzyka oznacza wolność”, mówi „wolność jako wymiana myśli i emocji z publicznością, innymi twórcami, instrumentem oraz z samym sobą”. Festiwalowy koncert artysty wypełnią zatem emocje, rzuca bowiem wyzwanie współczesności: „Odbieram dzisiejszy świat jako bardzo nieczuły i zimny” mówi – Chciałbym wzbudzić odrobinę wrażliwości w ludziach poprzez moją muzykę”.

XXI Letni Festiwal Jazzowy Piwnicy pod Baranami
Włodzimierz Nahorny | 8 lipca 2016 roku, godz. 20.00
Vladislav „Adzik” Sendecki | 10 lipca 2016 roku, godz. 19.00
Sala Błękitna Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie

Dodaj komentarz