• 2016-07-07

Sendecki Polish Blue Note Quartet na Starówce

9 lipca w ramach 22. Międzynarodowego Festiwalu odbędzie się koncert zespołu Vladislav „Adzik” Sendecki Polish Blue Note Quartet.

Vladislav „Adzik” Sendecki (źródło: materiały prasowe organizatora)

Vladislav „Adzik” Sendecki (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wybitny polski pianista jazzowy o międzynarodowej renomie. Według „New York Village Voice” jeden z pięciu najlepszych pianistów na świecie. Z Andrzejem Olejniczakiem i  Jarkiem Śmietaną w latach 70 współtworzyli  zespół Extra Ball , oraz Sunship, jedną z najważniejszych grup jazzowych tamtych lat. W latach 80. wyemigrował do Europy Zachodniej. Grał  z gigantami jazzu jak Joe Henderson, Michael Brecker, Jaco Pastorius, Billy Cobham, Marcus Miller, Didier Lockwood . W swojej twórczości łączy elementy jazzu i muzyki klasycznej i world.

Studiował na Akademii Muzycznej w Krakowie. Kształcił się na pianistę koncertowego, ale na szczęście dla jego fanów, odkrył jazz. W 1981 r. wyemigrował do Szwajcarii i rozpoczął tam międzynarodową karierę. Grał w pierwszej lidze jazzu – u boku Joe Hendersona, Michaela Breckera, Jaco Pastoriusa i Billy Cobhama. W połowie lat 90. przeprowadził się do Hamburga, gdzie został członkiem Big Bandu NDR. W zespole współpracuje z największymi kompozytorami, aranżerami i artystami świata, jak Colin Towns, Mike Gibbs, Maria Schneider, Steve Gray, Vince Mendoza i in. Współpracował z wybitnymi muzykami jak: Michael i Randy Brecker, Marcus Miller, Jaco Pastorius, Peter Herbolzheimer, Larry Coryell, Didier Lockwood, Michał Urbaniak, Urszula Dudziak, Vitold Rek, Bireli Lagrene, Jaco Pastorius, Charlie Mariano. Wielu kompozytorów, takich jak Michael Gibbs czy Colin Towns, kochających jego doskonałą grę na fortepianie, pisze dla niego utwory i słucha z podziwem, jak pianista prowadzi ich muzykę na artystyczne wyżyny. W 2010 roku artysta wystąpił w Warszawie podczas festiwalu Chopin i jego Europa, w kwietniu tego roku na 8. Festiwalu Muzyki Filmowej Krzysztofa Komedy w Warszawie.

Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz na Starówce to jedyny tego typu plenerowy festiwal jazzowy w Polsce adresowany do szerokiej publiczności o bezpłatnej formule. Należy do najpopularniejszych i największych – pod względem ilości gromadzonej publiczności, festiwalem jazzowym w Polsce. Festiwal trwa 2 miesiące wakacyjne, koncerty odbywają się w każda sobotę lipca i sierpnia.

Vladislav „Adzik” Sendecki Polish Blue Note Quartet
9 lipca 2016 roku, godz. 20.00
Rynek Starego Miasta w Warszawie

Dodaj komentarz